• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Bíróság előtt egy oltási igazolásokkal üzérkedő családorvos

Hírek 2023.02.14 Forrás: MTI
Bíróság előtt egy oltási igazolásokkal üzérkedő családorvos

A családorvos nemcsak az oltásszkeptikusoktól kapott pénzt, hanem az egészségbiztosítótól is felvette az oltás beadásáért járó 40-40 lejt.

Okirathamisításért és vesztegetés elfogadásáért emelt vádat Romániában a korrupcióellenes ügyészség (DNA) egy oltási igazolásokkal üzérkedő Dolj megyei családorvos ellen - közölte hétfőn a vádhatóság.

A vádirat szerint Vatan Venera Ecaterina 926 "pácienstől" kért és kapott 2021 októbere és 2022 januárja között fejenként 200 lejt (16 ezer forint) azért, hogy védettségi igazolást állítson ki számukra, de a nekik szánt - állami költségvetésből finanszírozott - koronavírus elleni oltást ne adja be, hanem a mosdókagylóba öntse.

A családorvos nemcsak az őt megvesztegető oltásszkeptikusoktól kapott pénzt (több mint 185 ezer lejt) ezért a "szolgáltatásért", hanem az egészségbiztosítótól is felvette az oltás beadásáért járó 40-40 lejt. A jövedelmező "vállalkozás" harmadik bevételi forrását a beoltottaknak járó 100 lej értékű étkezési utalványok képezték, az orvosnő 190 beoltatlanul oltási igazolványhoz juttatott páciensének étkezési utalványát vette át az egészségbiztosítótól. A 19 ezer lej értékben elsikkasztott utalványokat a vádirat szerint a fővádlott átengedte a - "pácienseket" hozzá irányító - közvetítők egyikének, aki utóbb bűnösségét elismerő vádalkut kötött az ügyészekkel.

A Dolj megyei egészségbiztosító pénztár polgári igényt támasztva jelezte perbelépését és visszaköveteli a vakcinák beadásáért, és az oltakozás ösztönzését célzó étkezési utalványokért feleslegesen kifizetett 56 720 lejt. A bukaresti kormány által egyenként mintegy 10-12 euróért (3900-4700 forint) beszerzett, ily módon kárba ment vakcinák értéke nagyságrendileg ugyanekkora összeg, de ennek a veszteségnek a behajtása nem képezi a per tárgyát.

Tavaly októberben Alexandru Rafila egészségügyi miniszer azt mondta: Románia hárommillió lejárt szavatosságú, koronavírus elleni vakcinát kellett megsemmisítsen, és további nyolcmillió adományként sem hasznosítható vakcinája van még készleten, amiből hárommillió dózis szavatossága jár le 2022 végéig. Rafila akkor elismerte, hogy Romániának több száz millió eurós veszteséget jelentenek a - közös európai uniós vakcinabeszerzési mechanizmuson keresztül megvásárolt és beszerzett, a lakosság érdektelensége miatt felhasználatlanul maradt - koronavírus elleni vakcinák.

A 19 millió lakosú Romániában a beoltható lakosság kevesebb mint 45 százaléka oltatta be magát koronavírus ellen. Az immunizáció szinte teljesen leállt, miután tavaly márciusban feloldották az egészségügyi veszélyhelyzetet és védettségi igazolvány nélkül is lehet Európában utazni.

Kapcsolódó hírek

Legolvasottabb cikkeink