• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Medikusok egészségversenye középiskolásoknak

Hírek Forrás: Weborvos

1800 diák jelentkezett a 3. Semmelweis Egészségversenyre, amelynek célja a megelőzés fontosságának terjesztése.

A 2016-os adatok alapján csaknem 200 ezren hunytak el, közülük 25 százalék valamilyen rosszindulatú daganatos megbetegedésben, 34 százalék pedig szív-és érrendszeri kórban, összesen 112757 ember. Vajon csökkenthetőek ezek a halálozási mutatók? A Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete (BOE) évek óta ezt a célt próbálja megvalósítani.

Három fő profilja közül az egyik a prevenciós tevékenység. A BOE tagjai fontosnak tartják, hogy a megelőzés fontosságával minél korábban megismerkedhessenek az emberek, ezért évente több, mint 750 órát tartanak középiskolásoknak, többek közt elsősegélynyújtás, drog, alkohol és dohányzás prevenció, valamint kardiovaszkuláris prevenció témakörökben.

Ezen gondolatok alapján született meg a Semmelweis Egészségverseny ötlete, amelynek célja az is, hogy a középiskolások egészségtudatosságát és egészségértését fejlesszék. Idén immár harmadik alkalommal rendezik meg a versenyt, amelyre eddig a legtöbb, 1800 diák jelentkezett. Március 31-én, a verseny döntőjében 180 középiskolás diák mérheti össze a tudását a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjában.

A döntőt három forduló előzte meg. Az első és a második forduló során összesen 14 téma közül, egyenként 7- 7 témából állítottak össze kérdéseket. Így az ötfős csapatok az online tesztsor keretein belül mérhették össze a tudásukat. Egészen új megközelítésben próbálhatták ki magukat a verseny egyik fordulójában, hiszen a középiskolásoknak kellett egy egészségnevelő, prevenciós kampányt megtervezniük. Az egészségnevelő kampány célja, hogy a versenyző középiskolások a saját iskolájukban felkeltsék a többi tanuló figyelmét is a prevenció fontosságára.

A csapatok kreatívan oldották meg a feladatot, volt, aki az egész iskolának tartott elsősegély oktatást, az egyik csapat elvitte a társait egy közös futásra, többen videót forgattak a helyes elsősegély nyújtás lépéseiről, sőt voltak, akik orvossal készítettek interjút, hogy felhívják a figyelmet a kardiovaszkuláris prevenció jelentőségére.

A döntő fő célja a diákok széleskörű egészségügyi ismereteinek felmérése és bővítése. A szervezők új témakörökkel is készültek idén, mint például az Orális egészség és szájhigiénia, helyes gyógyszerhasználat és antimikrobiális rezisztencia.

A Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületének tagjai, azaz a verseny megálmodói és főszervezői szeretnének hagyományt teremteni, remélve, hogy változást hozhatnak az ország jelen egészségmutatóiban és prevenciós szemléletében.

Legolvasottabb cikkeink