• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Szárnypróba: kóstoló az önálló életből

Hírek Forrás: Weborvos

Az iskolából kikerülő fogyatékkal élő fiatalok (és családjaik) felkészítése az önálló életre.

A Magyar Williams Szindróma Társaság konferenciát szervez 2013.11.30-án 9-15 óra között az ELTE BGGYK-n (Budapest, 1097 Budapest, Ecseri út 3.) a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával és norvégiai FRAMBU Ritka Betegségek Erőforrásközponttal együttműködésében megvalósuló Szárnypróba projekt zárásaként. A projekt során 23 fő, 14-35 év közötti Williams szindrómával vagy más hasonló fogyatékossággal élő fiatalnak volt lehetősége az innovatív terápiás program kipróbálására önkéntes segítők bevonásával - tudatta közleményében a Magyar Williams Szindróma Társaság.

Az egyhetes program keretében a fiatalok, önkéntesek és szakemberek segítségével többféle munkakörben kipróbálhatták magukat: kertészkedés, erdőgazdálkodás, állatgondozás, kreatív tevékenységek, konyhai teendők stb. miközben önellátási képességeik fejlesztésére is nagy figyelmet fordítottak. A program fontos része a helybeli lakosokkal való közvetlen kapcsolatok kialakítása, így a projektnek otthont adó Szabadszállásra is gyakran tettek kirándulásokat pl. cukrászda, bolt, posta, városnap, piac stb., ahol a saját zsebpénzzel való gazdálkodást is gyakorolhatták a fiatalok.

A program célja volt ugyanis az iskolából kikerülő fogyatékkal élő fiatalok (és családjaik) önálló életre és a munka világára való felkészítése 2x7 napos tábor keretében, mely első lépés a tartós lakhatási feltételek kialakítása területén. Cél továbbá stratégiai fontosságú partnerségek kialakítása a résztvevők lakóhely szerinti ellátói és az egyesület között, melyek lehetővé teszik, hogy a célcsoport otthonához közel is elinduljanak a mintaprojekt alapján hasonló programok, és amíg a tartós lakhatás feltételeinek kialakítása folyamatban van, addig helyben is minél jobb ellátást kaphassanak a célcsoport tagjai.

Ehhez tökéletes helyszínt biztosított a szabadszállási Strázsa Tanya, ami nem csak a házigazdák türelmének és teljes elfogadásának volt köszönhető, hanem a város nyitott, befogadó hozzáállásának is.

A program megszervezését a fogyatékkal élő személyek és családjaik halmozottan hátrányos helyzete indokolta. Bár az esélyegyenlőségi és társadalmi integrációs kezdeményezések egyre nagyobb teret kapnak, eme csoportok mindennapi életminőségének javulását így is nagyban korlátozza és rontja az állapotukból, képességeikből adódó lehetőségek kiaknázatlansága.

Különösen nagy problémát jelent az iskolából kikerülő, a munka világában elhelyezkedni nem tudó sérült fiatalok magas száma, akik bár képesek lennének termelő, értékes munkára nehéz, sok esetben lehetetlen a speciális szükségleteik és igényeiknek megfelelő támogató környezetet találni számukra. Ennek következtében sajnos az állam által nyújtott támogatásokra és segélyekre szorulnak, legtöbbször az idősödő, egyedülálló szülők tartják el őket. Külön dilemmát jelent a sérült fiatalok/felnőttek adaptált lakhatási feltételeinek megteremtése biztosítva ezzel, hogy a szülők elvesztése, súlyos betegsége esetén is megfelelően gondoskodjanak róluk.

A program ezért az egyesületbe járó 14-35 éves sérült
fiatalokat célozta, akiknél a fent jelzett problémák most élesednek. A szülők igénye, hogy gyermekük jövőjét biztosítsák és előkészítsék az önállóbb életet - áll a közleményben.

Legolvasottabb cikkeink