• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Nincs elég szakorvos az onkoteam-ekhez

Lapszemle Forrás: mno.hu

A szakorvoshiány erre a területre is rányomja bélyegét, az előírt szabályok pedig sok esetben nem betarthatók.

Daganatos beteget elméletileg csak egy több szakorvosból álló csoport, úgynevezett onkoteam döntése alapján lehetne kezelni. Ugyanakkor sok ellátóhelyen mutatóban sincsenek azok a szakorvosok, akik ehhez kellenek, így lehetőség szerint más kórházakból érkeznek a specialisták. A beteget viszont akkor is kezelni kell, ha ezt nem tudják megoldani, de kérdés, hogy milyen háttér mellett - írta az mno.hu.

- Elvileg nem kaphat valaki úgy onkológiai kezelést, hogy az alapszakmák képviselői ne ülnének össze. Ez lenne a minimum. A sugárterápia megkezdéséhez is szükség van a csapat véleményére, és gyógyszeres terápiát sem lehet enélkül indítani – emeli ki egy szakorvos, aki több onkoteamnek is a tagja, a kényes helyzet miatt viszont nem szeretne névvel nyilatkozni. Mint mondja, elvileg a szakértői csoport vizsgálata is feltétele annak, hogy a társadalombiztosítás finanszírozza a kezelést, a drága beavatkozásoknál – például nagyon költséges gyógyszerek rendelésekor, illetve mindig, amikor valaki egyedi méltányossági kérelmet nyújt be – pedig ellenőrzik az onkoteam meglétét. Viszont ha az ellenőrzés tényleg mindig megtörténne, bizony kiderülne, hogy a szakorvoshiány erre a területre is rányomja bélyegét, a rendelet által előírt szabályok pedig sok esetben nem betarthatók.

– A műtéteket sok vidéki kórházban úgy végzik, hogy azokat nem véleményezi onkoteam. Egyszerűen úgy dönt egy sebész, hogy megoperálja a beteget. A kórházigazgató meg nem tesz ez ellen semmit. A beteg pedig csak annyit érzékel, hogy kedvesek-e vele, kényelmes és tiszta-e a kórház. Pedig ha választania kellene aközött, hogy megfelelő gárda döntsön-e a kezeléséről, vagy egy szimpatikus sebész egy személyben határozzon a sorsáról, vélhetőleg az előbbire esne a választása. Ráadásul a daganatsebészetet végző kórházak töredékében adottak a megfelelő feltételek. Nem tudom, Magyarországon mennyi az onkoteamek által is látott betegek száma, de az biztos, hogy az arányuk messze elmarad a minimálistól – mondja a lap egyik forrása. Hozzáteszi, hogy ha ezt vizsgálni akarnák, nyilván lenne nyoma, de vizsgálni senki nem akarja, hiszen mindenki tudja, hogy a helyzet kezelhetetlen, hatalmas a rendetlenség. Másrészt hiába írják elő, hogy kell sugárterápiás szakorvos és kemoterápiás orvos, ha ilyen szakembert egyszerűen nem tudnak a kórházak elővarázsolni.

– Van például olyan centrum, ahol sugárterápiás orvos nincs is, a klinikai onkológus pedig nem gyakorló onkológus, mással foglalkozik. A beteget ettől még el kell látni, kérdés, hogy miként – mondja forrásunk. A képalkotó vizsgálatok kiértékelésének nehézségeire ugyancsak több onkológus panaszkodik, itt szintén kiemelkedő az orvoshiány, alig van radiológus, a specialista – másként kell értékelni egy kardiológiai és másként egy onkológiai képet – pedig pláne hiánycikk.

A helyzet lehetetlensége miatt sok olyan orvos van, aki onkoteamek miatt rója hetente, kéthetente az országot, olyan vidéki, főképp megyei kórházakba látogat, ahol onkológiai betegeket kezelnek, de nincs elég szakember. Egyikük-másikuk évente 150-250 beteg kezelésében is részt vesz. Eközben saját munkahelyén is ellátja feladatát, ahol ezres nagyságrendben születnek évente az onkoteamdöntések. A teljes cikk itt olvasható

Legolvasottabb cikkeink