• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Százmilliót vonnának el a kórházaktól

Lapszemle Forrás: nepszava.hu

Járóbeteg-ellátók kontra kórházak: kapjanak vagy sem készenléti díjat az ES miatt a hátteret adó kórházak.

A társadalombiztosításnak dolgozó magánellátókat hozza kedvezőbb helyzetbe az a jogszabály-tervezet, amely előírná, hogy a kórházak ingyen nyújtsanak háttér szolgáltatást az egynapos sebészeti műtéteikhez. Jelenleg egynapos beavatkozást a járóbeteg-ellátók csak akkor végezhetnek, ha egy kórház vállalja, hogy műtéti baleset, szövődmény, vagy egyéb baj esetén átveszi a páciensüket, és biztosítja az intenzív ápolását is. Ezért a készenlétért évente 1-4 millió forintot számlázhattak egy-egy szakrendelőnek a kórházak – írja a Népszava – online.

Ha a kormány - konkrétabban az egészségügyi államtitkárság - által most tervezet, új jogszabály hatályba lép, ez a lehetőség megszűnik még azokban az esetekben is, amikor egy magánszolgáltató fizető betegeit kell menteni. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szerint a jogszabály-módosítással az a kormányzat célja, hogy minél több rendelő vállalkozzon egynapos műtétekre, és ez a most még meglévő díj ne legyen akadálya ennek.

A Magyar Kórházszövetség azonban tiltakozik a terv ellen. Most ugyanis a kórházak évente mintegy 100 millió forint „extra pénzhez" jutnak ezért a biztosításért. Ráadásul egy másik jogszabály azt írja elő a számukra, hogy a magánszolgáltatónak csak piaci árért adhatnak szolgáltatást.

A térítési díj eltörlését a Medicina2000 Járóbeteg Szakellátó Szövetség kezdeményezte. A szervezet vezetője, Pásztélyi Zsolt szerint a kórházak olyanért kérnek a szakrendelőktől pénzt, ami egyébként is a feladatuk. Az összeg, amit a készenlétért elkérnek szerinte sok, a járóbeteg szakellátók éves bevételének a tíz százaléka. Ez méltánytalan, hiszen ezen az alapon szinte mindenki kérhetne a magyar ellátórendszerben térítést a másiktól. Pásztélyi közölte: a 2014-ben elvégzett 18 ezer egynapos beavatkozásból mindössze 23 alkalommal volt szükség kórházi ellátásra: ebből 8 betegnél vérzéses szövődmény volt az ok, ötöt újra kellett újra kellett operálni, egy nosocomiális (azaz kórházi - a szerk.) fertőzés történt, egyet pedig az intenzív osztályon kellett ellátni. Ez utóbbi esetben a beteg szívritmus-zavara okozott problémát, tehát nem volt összefüggés a kórházi ellátás és az egynapos sebészet között, de egyébként ő is egy éjszakát töltött csak az intézményben, ahonnan sebkötözés nélkül küldték vissza reggel a szakrendelőbe.

A Kórházszövetség  arra kérte a kormányt: szabályozza pontosabban az intézmények által kérhető térítési díjat.

Legolvasottabb cikkeink