• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Mellrákmegelőzési kampány indul a debreceni iskolákban

Regionális hírek Forrás: MTI

A programot később kiterjesztik az egyetemi és egyházi fenntartású iskolákra, valamint a megye és a régió középiskoláira is.

Több mint háromezer 11. évfolyamos debreceni középiskolás ismerkedhet meg a mellrákmegelőzés kérdéseivel és sajátíthatja el az emlőönvizsgálat módszereit osztályfőnöki órákon egy országosan is példaértékű együttműködés eredményeként - jelentette be Széles Diána alpolgármester kedden sajtótájékoztatón a városházán.
Rámutatott: Magyarországon naponta hat nő hal meg emlőrákban, holott ez a betegség megelőzhető, korai stádiumban felfedezve pedig gyógyítható.

Debrecenben több mint ötven éve működik iskola-egészségügyi hálózat, amely az iskolaorvosokból és az iskolai védőnőkből áll. A szakemberek a tanulók egészségi állapotának vizsgálata, követése mellett a nevelési-oktatási intézmények egészségnevelő tevékenységében is részt vesznek.

A város évi 45 millió forintot költ iskolai alapellátásra és további 10 milliót az anyatejgyűjtő működtetésére - ismertette Széles Diána, fontos célnak nevezve, hogy a prevenciót az iskola-egészségügyi ellátás központi témájává tegyék.

Ennek érdekében - az önkormányzat, a Kenézy kórház, a Klebelsberg intézményfenntartó, a debreceni szakképzőközpont és a Honlapom Egyesület együttműködésével - megkezdik a város 3101 tizenegyedikes diákjának felvilágosítását a mellrák megelőzéséről - magyarázta Széles Diána.

Bánfi Ildikó, a Honlapom Egyesület elnöke elmondta: nála tizenkét éve regisztrálták a mellrák kialakulását úgy, hogy nyolc hónappal korábban a szűrővizsgálat még negatív eredményt mutatott.
Egyesületük - immár széleskörű helyi összefogással - mindent megtesz a havi rendszerességű önvizsgálat elterjesztése, fontosságának tudatosítása érdekében.

Céljuk, hogy minden debreceni fiatal tudja: havi tíz percet rá kell szánnia a megelőzésre, az önvizsgálatra - fűzte hozzá megjegyezve, hogy a kiscsoportos foglalkozásokon minden középiskolás kap egy önvizsgálati kártyát, amelyen lépésről-lépésre követhetők a vizsgálati módszerek, és amelyet a családja többi tagja is jól hasznosíthat.
Tóth Tibor, a Kenézy kórház járóbeteg-szakellátásért felelős orvos igazgatója elmondta: a mellrákmegelőzéssel foglalkozó osztályfőnöki órákon szakembereik a dohányzás és az alkoholfogyasztás okozta daganatos megbetegedések megelőzésére is felhívják majd a figyelmet.

Széles Diána az MTI érdeklődésére hozzátette: a prevenciós foglalkozást minden évben beiktatják a tizenegyedikes diákok tanrendjébe, és a tapasztalatok birtokában a mellrákmegelőző programot később kiterjesztik az egyetemi és egyházi fenntartású iskolákra, valamint a megye és a régió középiskoláira is.

Legolvasottabb cikkeink