• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A házasság minősége befolyásolja az alvásét

Egészségmagazin Forrás: Medipress

A házassági problémák az ágyban is gondokat okozhatnak, de nem csak úgy, ahogy először gondolnánk.

Egy új tanulmány felfedezte, hogy a boldog házasságban élő nők nyugodtabban alszanak, mint azok, akiknek nem sikerült olyan jól a párkapcsolatuk. A kiegyensúlyozott nőknek 10 %-kal nagyobb az esélyük, hogy megfelelően kialusszák magukat.


"A házasság jót tesz az alvásnak, de csak akkor, ha jól működik. A problémás házasság emeli az alvászavarok kockázatát." – mondta a szerző, Wendy M. Troxel, a Pittsburgh Egyetem pszichológusa. Troxel szerint a fő kérdés az: melyik volt előbb: a tyúk vagy a tojás? A boldogtalan házasság okoz rémálmokat, vagy a rossz alvókánk miatt romlik meg a kapcsolatunk?
"További kutatásokat tervezünk, hogy ezt kiderítsük. Ha nem alszunk jól, sokkal ingerlékenyebbek leszünk, csökken a frusztrációs és toleranciaszint, ezért lehetséges, hogy hatással van a házasságra. A mi feltételezésünk szerint azonban éppen fordított a helyzet, mégpedig, hogy a házasság minősége befolyásolja az alvásét, mivel olyan valaki mellett próbálunk nyugovóra térni, akivel esetleg előtte vitatkoztunk, ami stresszhelyzetet idéz elő."


"Ha feszültek vagyunk, az hatással lehet az éjszakai nyugalmunkra" – értett egyet Dr. Ana Krieger, a New Yorki Egyetem Alvászavarok Központjának igazgatója.
Troxel és munkatársai átnézték mintegy 2 000 férjes asszony adatait, akik részt vettek a Nemzeti Női Egészségügyi tanulmányban (SWAN). A nők átlagéletkora 46 év volt, kicsit több mint felük fehér bőrű, 20 % afroamerikai, 9 % latin, 9 % kínai, 11 % pedig japán. Mindegyikük beszámolt az alvásuk minőségéről, a házasságuk állapotáról, arról, hogy milyen gyakran akadnak nehézségeik az elalvással, mikor ébredtek fel.

A boldog házasságban élő nőknek kevesebb gondjuk akadt az elalvással, nem jelentkezett annyi alvással kapcsolatos panaszuk, nem keltek fel idő előtt. Azután is ezt az eredményt kapták a kutató, hogy kizárták a többi, alvást esetlegesen megzavaró faktort. Egyedül a kínai és japán hölgyek csoportjában nem voltak statisztikailag jelentősek az eredmények, de Troxel szerint ez csak azért történt, mert belőlük nem volt annyi a vizsgált személyek között, mint a fehér és fekete bőrűekből.


Troxel június 9-én tette közzé kutatási eredményeit egy Baltimore-i konferencián. "Nem minden házasság egyforma. A jó házasság kedvező hatással lehet az alvásra, míg a rossz kapcsolat a stessz egyik lehetséges forrása. Lehet, hogy épp az ellenséggel osztjuk meg ágyunkat." – mondta Troxel. Ha gondunk van a házasságunkkal – vagy akár a munkahelyünkön – meg kell szüntetnünk az idegesítő helyzetet. Ha nem tudunk változtatni rajta, akkor igyekezzünk máshogy felfogni a stresszhelyzetet.

Nagyon jó nyugtató módszer a meditáció és a jóga. A boldogtalan házasságokat meg lehet próbálni helyretenni tanácsadással, vagy egyéni terápiával, ha a házastársunk nem hajlandó szakemberhez fordulni. Az alvási szokásainkon is célszerű változtatni, pl. mindig ugyanabban az időpontban feküdjünk le és keljünk fel.