• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bőséges vérzés, fenyegető női betegség

Egészségmagazin Forrás: Nőgyógyászati Központ

Ha úgy gondolja, hogy a normálisnál több egészségügyi betétet kell használnia, akkor meglehet, hogy valamilyen betegségben szenved.

A nők menstruációs vérzésének mértéke igen változatos képet mutat, így vannak, akiknél kevesebb és vannak, akiknél több vér távozik. A problémáról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

Mennyi a „normális" mennyiség?

Hogy mennyi vér távozik menstruáció során, az egyénenként eltérő lehet, ám általában mindenkinél azonos mennyiség figyelhető meg havonta. Éppen ezért komoly jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál valaki bővebb vérzést tapasztal, főleg, amennyiben óránként új betétre, illetve tamponra van szükség, valamint ha vérrögök jelennek meg. Az erős menstruáció (menorrhagia) legnagyobb veszélye a vérszegénység, mely komoly hatással lehet a mindennapokra, ugyanis az illető ekkor fáradékony és csökken a koncentráló képessége. Hogy pontosan mi állhat a probléma hátterében, az egy alapos nőgyógyászati vizsgálat során derülhet ki, így a panasz fennállása esetén érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, hiszen a szövődmény megjelenése mellett, igen kellemetlen és önbizalom romboló hatása is lehet - mondja dr. Lőrincz Ildikó.

Leggyakoribb nőgyógyászati okai

Mióma: a mióma a méh izomzatából/kötőszövetéből álló jóindulatú daganat, mely leginkább a 35-40 év feletti nők esetében fordul elő. Leggyakoribb tünete az erős és fájdalmas menstruációs vérzés, de van, hogy meddőségi, illetve mélyvénás trombózis kivizsgálása során derül fény a problémára. Oka elsősorban a női nemi hormonok egyensúlyának eltolódása (ösztrogéndominancia), melynek következtében a tüszőrepedés elmarad, de egyes elméletek szerint a genetika és a helytelen életmód is felelőssé tehetők érte. A diagnózisa egyszerű ultrahangos vizsgálattal felállítható, és kezelése általában progeszteron tartalmú, illetve vérzéscsillapító szerekkel történik, súlyosabb esetben azonban műtéti beavatkozás lehet indokolt.

Méhen belüli fogamzásgátló: sok esetben a problémát a felhelyezett fogamzásgátló eszközök okozzák. Ezek normál esetben is hosszabb és bővebb vérzést eredményeznek, de egyeseknél ez a mellékhatás sokkal erősebben jelentkezik.

Hormonális zavarok: a túlságosan bő vérzést oka lehet hormonális zavar is, hiszen a menstruációs vér mennyiségét, és ürülésének idejét is ilyen anyagok befolyásolják. A hormonprobléma hátterében állhat pajzsmirigy gond, de akár PCOS, vagy inzulinrezisztencia is.

A méhnyálkahártya túlzott megvastagodása: ebben az esetben az ösztrogén hormon a felelős a problémáért. A túlságosan vastag réteg leválása bővebb menstruációval is jár.

Méhdaganat, ciszta, polip: a méhen belüli jó, vagy rosszindulatú képletek is okozhatnak menstruációs zavarokat, így akár a bő vérzésért is felelősek lehetnek.

Mit tehetünk ellene?

A túlságosan bő vérzés komoly problémákat is okozhat, illetve hátterében is állhatnak olyan betegségek, melyek sürgős kezelést igényelnek, így mielőbb orvoshoz kell fordulni a problémával. A kivizsgáláshoz a szakember vért vesz, valamint képalkotó berendezéseket is használ. Ha ezekkel nem derül fény a probléma gyökerére, akkor a méhtükrözés is szükséges lehet.

A probléma kezelése a háttérben meghúzódó betegségtől függően igen széles skálán változik, az egyszerű és gyors beavatkozásoktól kezdve (mint a belső fogamzásgátló eltávolítása), a gyógyszeres kezelésen keresztül egészen a műtéti beavatkozásokig szinte minden előfordulhat.