• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Coeliakia: higgye és fogadja el a diagnózist!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

„Fogadd el!" - üzenik a lisztérzékeny betegeknek a coeliakia nemzetközi napja alkalmából.

Fontos év az idei a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete életében: 25 éve, hogy a lisztérzékeny gyerekek szüleinek összefogásával, az országban elsőként alakult meg a betegek érdekeit képviselő egyesület. A jubileumi év programjai között az első esemény az éves közgyűlés, május 16-án. Nem véletlenül ekkor, mert ez a nap a coeliakia nemzetközi napja is – ezzel a rendezvénnyel csatlakozik az egyesület az európai társszervezetek akcióihoz, rendezvényeihez, és együtt üzenik a már diagnosztizált betegeknek: „Fogadd el!" Fogadják el a diagnózist, higgyék el, tüneteiket a még fel nem ismert betegség okozza, a terápiát pedig a gluténmentes diéta jelenti, mivel a betegségnek (ma még) nincs gyógyszere - tájékoztatott a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete, mely ismertetőt is küldött a betegségről.

Mi is az a coeliakia?

Évtizedekkel ezelőtt a coeliakia (cöliákia vagy lisztérzékenység) egyike volt a nagyon ritka gyermekbetegségeknek. Napjainkban a diagnosztizált betegek többsége felnőtt, nem egyszer idős korú. A betegség gyakorisága az európai népesség körében 1:100, Finnországban és Magyarországon még ennél is magasabb. A betegség kialakulásában a genetikai adottságoknak fontos szerepe van, amit az is megerősít, hogy a lisztérzékenyek elsőfokú rokonainak (szülők, gyermekek, testvérek) kockázata tízszeres. A fel nem ismert betegség következményei szövődmények és társult betegségek lehetnek, mint a csontritkulás és a vékonybél rosszindulatú betegsége.

A coeliakia mellett ma már egyre többször találkozunk a „glutén érzékenységgel" is, aminek a coeliakia csak egyik fajtája. Elsősorban a valódi coeliakiás betegek számára fontos üzenet, hogy a gluténmentes diétát csak a betegség diagnosztizálása, vagy annak kizárása után szabad megkezdeni!

A coeliakia autoimmun betegség, amit a kalászos gabonákban lévő glutén fogyasztása vált ki genetikailag érzékeny emberekben. A betegség bármely életkorban diagnosztizálható, tünetei egyes esetekben nagyon enyhék, máskor rendkívül súlyosak lehetnek. Sokszor nem ismerik fel, a betegeket tévesen diagnosztizálják, mivel tüneteik más betegségekre is utalhatnak. A diagnózis laborvizsgálaton alapul, ahol a betegségre jellemző specifikus immun ellenanyagok jelenlétét vizsgálják, a vékonybél biopszia szövettani vizsgálatát megerősítésként végzik el. A betegség kezelése a glutén fogyasztásának élethosszig tartó kizárásán alapul.

A gluténmentes diéta egyszerűnek tűnik, betartása azonban nem könnyű, mivel a gluténtartalmú gabonafélék gyakori összetevője a kenyérnek, tésztáknak, süteményeknek. A lisztérzékeny betegek gyógyulását a társadalom nem ismeri el, a betegség terápiáját – a gluténmentes diétát – a társadalombiztosítás nem támogatja.

Az egyesület megalakulása – 1990 – óta szeretné elérni a betegek esélyegyenlőségét, pontosabban azt, hogy a jelentős többletkiadással járó diétához érdemi támogatást kapjanak. Sikert jelent, hogy a közétkeztetésben kötelező lesz a lisztérzékenyek ellátása, amiben tapasztalataik átadásával, a szolgáltatók felkészítésében szeretne az egyesület hatékonyan és aktívan részt venni.