• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Életmentő volt az influenza elleni kezelés

Egészségmagazin Forrás: MTI

Az influenzaellenes gyógyszerek sok H1N1-vírussal fertőzött kismama életét mentették meg.

A CDC adatai szerint tavaly áprilistól, a járvány kezdetétől a 2009 végéig az Egyesült Államokban 280 terhes szorult az újinfluenza miatt intenzív kezelésre, 56 kismamát veszítettek el, közülük 30 az epidémia első négy hónapban hunyt el. Az elhunyt kismamák száma nagyon magas, figyelembe véve, hogy a terhes asszonyok az amerikai lakosság 1 százalékát teszik ki, míg az újinfluenzás elhalálozások között arányuk eléri az 5 százalékot - derült ki az Egyesült Államokban elvégzett vizsgálatból.


A Betegségellenőrzési és - megelőzési Központ (CDC) által elvégzett felmérés eredményeit az Amerikai Orvosi Szövetség folyóiratában, a JAMA (Journal of the American Medical Association) legfrissebb számában publikálták.


A 33 éves Judy Trunnel volt a H1N1 első amerikai kismamaáldozata: a terhessége utolsó hónapjában járó asszony mindössze néhány nappal a szülés feltételezett időpontja előtt hunyt el. Kislányát császármetszéssel segítették a világra. Mint kiderült, az elhunyt kismamák többsége, akárcsak Judy Trunnel, terhessége utolsó harmadában járt.


Az újinfluenza első kismamaáldozatához hasonlóan az elhunyt terhesek jelentős része különböző egészségügyi problémákkal küzdött, ami hajlamosította őket a súlyos szövődmények kialakulására. Az első négy hónapban elhalálozott kismamák 44 százaléka asztmás volt, 39 százalékuk elhízott.


Sonja Rasmussen, a CDC szakértője, a tanulmány társszerzője rámutat, hogy még az egészséges kismamák immunrendszere is megváltozik a terhesség alatt, de gyorsabb a szívműködésük, s nehezítettebb a magzat miatt a légzésük is. Mindennek következtében a kismamák még a szezonális influenzára is fogékonyabbak.


Az elemzések kimutatták, hogy mennyire hatékonyak az influenzaellenes készítmények: az újinfluenzában elhunyt amerikai terhesek között mindössze egy olyan volt, akit a tünetek megjelenésétől számított első két napban Tamifluval vagy hasonló készítménnyel kezeltek, további négy elhunyt a betegség első négy napjában részesült a terápiában.


"Fontos az azonnal megkezdett kezelés" - hangsúlyozta Sonja Rasmussen, a CDC szakértője, a tanulmány társszerzője. A kezelés megkezdését sokszor a gyorstesztek téves eredményei késleltették, amelyek az esetek 70 százalékában hibás adatokat szolgáltattak.


"Előfordulhat, hogy a tesztek több kárt okoztak, mint hasznot, hiszen késleltették a helyes diagnózist és a terhes asszonyok megfelelő kezelését" - mutatott rá Richard Wenzel, a Virginia Commonwealth University járványtani szakértője.