• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hálózattá alakultak a hazai HPV-centrumok

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Az onkogén HP vírusok felelősek a hímvessző, a hüvely és a szeméremtest rákok 40-, a végbélrákok 90-, a fej-nyaki rákok 12 százalékáért.

Az első rákmegelőző vakcinaként is nevezhető HPV-elleni oltóanyagok megjelenése ráirányította a közfigyelmet is a humán papilloma virus fertőzés veszélyére. Bár a HPV fertőzések többsége (50-70 százaéka) a normális immunválasz hatására – ha nem is gyorsan – megszűnik, de újból és újból felbukkanhat és a fertőzés természetesen ezalatt (oda-vissza)- és továbbadható. Mivel a vírus jelenléte és a rosszindulatú daganatos megbetegedés több szervet is érintő megjelenése között ok-okozati összefüggést igazoltak, (a két legagresszívebb onkogén típus, a HPV16 és HPV18 tehető felelőssé a méhnyakrákok 70,7 %-ért), jelentőséget kapott a szűrés, a vírusellenes terápia, és a ma már létező megelőzési lehetőség.


Mindössze egy évvel ezelőtt nyílt meg a SE II. számú Nőgyógyászati Klinikláján az első HPV-centrum, mára már tizenhat, a vírus kimutatására és a fertőzés gyógyítására szakosodott központ működik az országban. Áprilisban, az első országos HPV-Centrum találkozón a tapasztalatcserén túl az alkalmazott diagnosztikai, és kezelési módszereket, a gondozás menetét is egyeztették a szakemberek, s úgy határoztak, hogy egységes elveken működő hálózattá alakulnak. Az érdeklődők a hálózat újonnan létrehozott honlapján (www.hpvcentrum.hu) találnak információt a fertőzésről, annak kimutatásáról, következményeiről és gyógyításáról, a centrumok adatairól, elérhetőségükről – hangzott el a témáról tartott mai tájékoztatón.


A hónap ennél is fontosabb újdonsága, hogy ahol lehetőség van rá, ott e centrumok sokszakági és szájüregi központként működnek, nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is fogadják a szakemberek, ugyanis a magas kockázatú HPV-típusok nemcsak a méhnyak, hanem a hüvely, a szeméremtest, a hímvessző, a végbél és a szájüreg daganatos elváltozásat is kiválthatják. (Kevésbé ismert tény, hogy a magas rákkockázatú HPV felelős a hímvessző, a hüvely és a szeméremtest rákok 40%-áért , a végbélrákok 90 %-áért, a fej-nyaki rákok 12%-áért.) A vírus kimutatása és tipizálása ezekről a nyálkahártyákról is lehetséges, így a panaszok, tünetek és laboratóriumi eredmények birtokában a szakemberek pontos diagnózist állíthatnak fel. A korszerű kezelési eljárások alkalmazása és a rendszeres ellenőrzés elejét vehetik a súlyosabb betegség kialakulásának. A Dr. Tisza Tímea vezetésével most nyíló első (a budapesti Körúti Orvosi Centrum részeként működő) sokszakági HPV-Centrumban bőr-nemigyógyász, nőgyógyász-onkológus, urológus, fül-orr-gégész álló munkacsoport foglalkozik a férfi és nő betegek korszerű ellátásával.


Dr. Mózes Miklós elmondta, Magyarország első helyen áll Európában a rosszindulatú szájüregi daganatok okozta halálozásban. Évente több mint 1400 férfi és 300 nő halálát okozza ez a megbetegedés. A szájüregi rák kialakulásának legfontosabb tényezői - a dohányzás, az alkohol és a rossz a szájhigiénia - mellett az elmúlt években egyre több bizonyítékunk van arra hogy összefüggés van a szájüregi rák és a HPV fertőzés között. Az orális HPV szűrés jelentőségét igazolja, hogy szignifikáns összefüggést mutattak ki a méhnyakrák és a szájüregi rák előfordulása között. Egy másik Svédországi tanulmány igazolja, hogy szignifikánsan nagyobb a szájüregi rák előfordulása azokban a férfiakban akiknek a felesége méhnyakrákban szenved.
A tájékoztatón beszámoltak a SE II. számú Nőgyógyászati Klinikláján működő budapesti centrum egy év alatt elvégzett tevékenységéről.

Dr. Sobel Gábor, a budapesti centrum vezetője elmondta, az első év alatt 586 esetben végeztek HPV tipizálást a legmodernebb molekulárbiológiai teszt segítségével. A betegek 52,21%-ánál mutattak ki HPV-fertőzést és a fertőzöttek 69,93% -a az ún. magas kockázatú, rákos elváltozást előidéző HPV- típussal fertőződött meg. A korcsoport szerinti megoszlásban kiugróan magas volt a 26-45év közötti nők magas kockázatú HPV-fertőzése, itt 227 nőből 161-nél (70,9%!) mutatták ki az onkogén típusokat. A második leggyakoribb magas kockázatú fertőzöttség a 16-25 éves korcsoportnál volt, 57 nőből 39-nél (68,42%) igazolták.