• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jó, ha figyelünk! 6 tévhit a fogmosásról

Egészségmagazin Forrás: Oxygen Fogászat

Ha csak a reklámokból tájékozódunk, úgy vélhetjük, a fogainkat legalább egy tucat termékkel kellene ápolnunk.

Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat szakorvosa segít eloszlatni a tévhiteket.

1. tévhit: az elektromos fogkefe mindenképpen jobb

Sok reklámból az derül ki, hogy kizárólag az elektromos fogkefék lehetnek hatékonyak, holott ezek bizonyos esetekben (például fogszabályzó esetén) nem is használhatók, ráadásul sörtéik elsiklanak a fogközök felett. Ez azért is veszélyes, mert ezeket a felszíneket nem látjuk, így sokkal később vesszük észre a szuvasodás jeleit, különösen abban az esetben, ha a fogak egymásra torlódtak. Tehát oda a saját kezünkkel, egy eszköz segítségével kell bejutnunk. Ilyen speciális eszköz a fogköztisztító kefe és a fogselyem. Előbbit a nagyobb rések vagy ínyprobléma esetén szokás használni. Mivel ezek közül az eszközök közül egy laikus nehezen tud választani, a szakember ajánl az adott helyzethez vagy problémához leginkább illő megoldást.

A gyerekeknek különösen vonzónak tűnhetnek az elektromos fogkefék, pedig náluk sokkal fontosabb lenne, hogy fejlesszék a kezüket és megtanulják a helyes technikát. Ebben nagy szerepe van a velük foglalkozó fogorvosoknak is. Az a kompromisszumos megoldás szóba jöhet, hogy reggel, amikor nincs annyi idő, elektromos eszközzel mossunk fogat, akár a gyerekekkel együtt, de esténként szükség van az alaposabb, kézi tisztításra is.

Fogaink tisztán tartásánál tehát a hangsúly a rendszerességen, a jó technikán és az alaposságon van. A szabályos technikát a lelkiismeretesebb fogorvosoktól is megtanulhatjuk, akár egy szájhigiénés kezelés keretében, akár az éves ellenőrzések alkalmával – hangsúlyozza dr. Benkő Krisztina.

2. tévhit: minél keményebb egy fogkefe, annál jobb

A fogkeféknél valóban döntő a sörték erőssége. Ugyanakkor a kemény fogkefével túl erős dörzsölés esetén kárt is okozhatunk, felsérthetjük a zománcot és az ínyt is, így inkább a puha, legfeljebb a közepes erősségű kefék ajánlottak. A fogmosás közbeni fogínyvérzés azonban nem csak a mechanikus sérülésektől lehet, utána kell nézni, hogy esetleg fogkő, egy elálló tömés vagy egy rosszul záró korona áll-e a háttérben. Ezt tisztázhatja a fogorvos, sőt az okot is ő szüntetheti meg.

3. tévhit: a fogselyem felesleges időpocsékolás

A fogselymezés még nem eléggé terjedt el hazánkban, pedig nagyon hasznos. A piacon található típusok közül a vékony selyemszál a leggyakoribb, amely ideális egy normális fogazat tisztításához. Akinek azonban pótlása vagy hídja van, egy másik változatot érdemes használni, amelynek a középső szála vastagabb, szinte fonálszerű. Ez arra hivatott, hogy a nagyobb fogközöket átdörzsölje, illetve a híd alá behúzva szépen áttisztítsa a felületeket. A fogselymezés nem könnyű tudomány, hiszen megfelelő technikát és koordinációt igényel.

4. tévhit: a szájzuhany és a nyelvtisztító elengedhetetlen

A szájzuhanyt leginkább ínybetegség vagy –gyulladás esetén szokás javasolni, ugyanis nincs tisztító funkciója, csupán serkenti az íny vérkeringését, tehát csak bizonyos esetekben hasznos. A nyelvről annyit kell tudni, hogy a lepedék az elhalt sejtek miatt keletkezik, amelyben valóban megtelepedhetnek baktériumok, ezek azonban leginkább maguktól tisztulnak, a nyelvtisztítással nem érünk el plusz eredményeket. Így ennek a módszernek az alkalmazása szinte kizárólag egyéni ízlés kérdése: aki szereti, nyugodtan tisztítsa a nyelvét,

5. tévhit: a fogpor jobb, mint a fogkrém

Léteznek ugyan extra szolgáltatásokat ígérő, például fehérítő, gyógynövényes vagy ínygyulladást csökkentő készítmények, de a jó fogmosásnál alapvetően nem a fogkrém a lényeges. Jó technikával akár fogkrém nélkül is tökéletesen tisztítható a fog. A fogporral is gyakorlatilag ugyanazt a hatást érhetjük el, mint a krémekkel, egyik sem jobb vagy rosszabb, mint a másik, a választás kizárólag egyéni ízlés kérdése.

6. tévhit: a szájvíz fogmosás helyett is jó

A szájvizekkel kapcsolatosan a legfontosabb szabály: nem szabad őket rendszeresen és túl gyakran használni. Aki hetente egyszer-kétszer szájvizet használ, esetleg azért nyúl ehhez a kiegészítőhöz, mert fogimplantálása, műtétje, foghúzása vagy ínybetegsége van, az nem okoz kárt, bár utóbbi esetekben kizárólag a szakorvos javaslatára ajánlatos bizonyos szájvizeket alkalmazni. Tehát ha elmúlt a probléma, a későbbiekben nem indokolt a termék használata. Ugyanis a túl gyakori szájvíz használattól felborul a száj normális baktériumflórája. A szájban lévő nyálkahártya az immunrendszer elsődleges védelmi vonala, ahol a baktériumoknak – normál esetben - nagy szerepe van, hiszen például egyensúlyban tartják a védekezőképességet. Vagyis ha „legyaluljuk" ezt a baktériumflórát, sokkal könnyebben alakulhatnak ki fertőzések.