• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kiderült, mi a heparin okozta rejtélyes halál oka

Egészségmagazin Forrás: Medipress

Az USA-ban 81 halálesetért okolják a szennyezett heparint, de tíz másik országban is találtak szennyezett adagokat.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem nemzetközi kutatócsoportja megfejtette, hogy a szennyezett vérhígító heparin adagjai hogyan jutottak át a biztonsági szűréseken és okozták tucatnyi beteg halálát nemrég az USA-ban és Németországban. A Ram Sasisekharan professzor által vezetett kutatás során azonosították a szennyező anyag, az OSCS (oversulfated chondroitin sulfate) kémiai szerkezetét. Kutatási eredményeikről a Nature Biotechnology április 23-ai online kiadása számol be.


A professzor által vezetett egy másik csoport kimutatta, hogyan képes a OSCS ölni – egy allergia-szerű reakciót indítva be. A szennyező anyag biológiai hatásait a New England Journal of Medicine április 23-ai online megjelenő száma részletezi.


„Fejlett analitikus technikák lehetővé tették a heparinban található szennyező anyag karakterizálását. Ez a vizsgálat továbbá olyan tudományos alapmunkát jelent, amely felhasználható a szűrési módszerek javításához, amelyekkel ezentúl monitorozható a heparin, a betegek biztonsága érdekében."- közölte Sasisekharan, az Egyetem biomérnök és egészségtudományi professzora.


A heparint, melyet gyakran alkalmaznak vesedialízis vagy szívműtét esetében, általában sertésbélből állítják elő. Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrző hatóság (FDA) szakemberei szerint a szennyezett heparin kínai gyárakból származott, amelyek a Baxter International számára állítják elő a szert.


A Baxter februárban vonta be heparinját, miután az több tucat halálesetet okozott novemberben. Az USA-ban 81 halálesetért okolják a szennyezett heparint, és a héten az FDA bejelentette, hogy tíz másik országban is találtak szennyezett adagokat.
A mostani vizsgálat a szennyező anyagok és a bejelentett halálozások közötti első ilyen potenciális kapcsolatot nyújtja. A kutatók azt találták, hogy a szennyezett heparin két gyulladásos jelátviteli utat aktivál, amelyek súlyos allergiás reakciót, illetve alacsony vérnyomást eredményeznek.


„Az eredmények egy potenciális kapcsolatot igazolnak a heparin vegyi szennyeződése és a klinikai tünetek között, amelyeket az érintett betegeknél megfigyeltek. Felfedezéseink azt is sugallják, hogy egy egyszerű bioassay segíthet megvédeni a heparin globális ellátási láncát azáltal, hogy kiszűrjük a poliszulfatált szennyező anyagokat, amelyeknek nem várt farmakológiai következményei lehetnek."- közölte Sasisekharan.


A heparin ismétlődő cukormolekulák hosszú, összetett lánca. A szennyező anyag, amelyet állati porcból vonnak ki, szerkezete nagyon hasonlít a heparinéhoz, és így nem azonosítható a hagyományosan alkalmazott heparin-ellenőrző tesztekkel.
Nem tisztázott, hogy a szennyező anyag az előállítás során került-e a heparinba, és hogy miként és hol fordulhatott elő az előállítás során a szennyeződés. További vizsgálatok szükségesek a téma tisztázásához.


A hagyományos heparin biztonsági tesztek csak fehérje, lipid vagy DNS szerkezetű szennyeződéseket szűrnek, és így nem detektálják a nem odatartozó cukorláncokat. Sasisekharan laboratóriuma kulcsszerepet játszott a komplex cukrok analizálására használt új technológiák kifejlesztésében. Az új technológiák alkalmazásával a kutatócsoport képes volt detektálni a hibás cukrot.


„Ez a felfedezés kémiai győzelmet is jelent."- magyarázta Jeremy M. Berg, az Általános Orvostudományok Nemzeti Intézetének igazgatója. „A kutatócsoport olyan tudományos technikák egyedi kombinációját alkalmazva vitte végbe ezt a nehéz feladatot, amellyel a jövőben a farmakológiai anyagok más szennyeződéseit is ki lehet majd mutatni."


Több mint 100 beteg tapasztalt mellékhatásokat a szennyezett heparin miatt. Ilyen tünet volt az extrém alacsony vérnyomás, a bőr és nyálkahártyák megduzzadása, a légszomj, és a hasi fájdalom.


A kutatók szerint a szennyező anyag két gyulladásos útvonalat aktivál: az egyik véralvadást és az erek dilatációját okozza, a másik pedig anafilaktikus toxinokat termel. Az első súlyos vérnyomáscsökkenéshez vezet, a második komoly allergiás reakcióhoz. Vak laboratóriumi tesztek során a szennyezett heparin aktiválta a biológiai útvonalakat, míg a normális heparin nem.


„Több tucat tudós segített nekünk hatalmas kedvvel, hogy együtt minél hamarabb megoldhassuk a felmerülő óriási problémát, ilyet még sosem tapasztaltam."- közölte Sasisekharan, aki azt reméli, a csapatmunka a közegészségügy más dimenzióira is kiterjed majd, ami nem csupán biztonságosabb gyógyszereket, hanem biztonságosabb élelmiszereket és környezetet is eredményezhet.

hazai vonatkozások