• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kontaktlencse: nedvesít, sikosít és frissít

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Nyaraláshoz ideális a szem biológiai tulajdonságait utánzó önnedvesítő kontaktlencse.

Éppen időben, nyáron érkezett meg a hazai kontaktlencse kínálatba a CIBA Vision kifejezetten sportoláshoz, nyaraláshoz, szabadidős programokhoz és a nem dioptriás napszemüvegek alá javasolt kontaktlencse-családja. A Magyar Látszerész Szövetség szakmai díját is kiérdemelő újgenerációs kontaktlencse többszörös innováció révén végre megoldhatja a lencseviselők legfőbb gondját: a szemszárazságból fakadó, néhány órás használat után már érzékelhető diszkomfortérzetet.

Egy 2006-os európai felmérés szerint az egyébként elégedett lencseviselők csaknem fele (47%-a) a délutánra kialakuló kényelemcsökkenés miatt tér vissza a szemüveghez. Az új eszköz az egynapos („eldobható") lencsék valamennyi előnyével rendelkezik, ugyanakkor elsőként képes arra, hogy a nedvesség visszatartása révén stabilizálja a szem előtti könnyfilmet – tudta meg a Weborvos dr. Bújdosó Anna kontaktológustól.

 
A könnyfilm jelenléte és átlagosan 6-7 másodpercenként történő megújulása több ok miatt is elengedhetetlen a szem számára: egyrészt ez tölti ki, és teszi egyenletesé a szaruhártya hám apró egyenetlenségeit, s így hoz létre sima, szabályos optikai felszínt, ami látás minőségéhez elengedhetetlen. Ugyanakkor a könnyfilm a szaruhártya illetve kötőhártya felszínéhez kapcsolódva nedvesen tartja a felszínt, ezzel csökkenti a szemhéj és a szemfelszín közötti súrlódást. Az érmentes szaruhártya táplálkozása is nagyban függ a könnyfilmtől. A környező levegő oxigénje ugyanis a könnyfilmben feloldódva szállítódik a szaruhártya hámja felé. Végezetül a könnyfilm képezi a szemfelszín fertőzéseivel szembeni elsődleges védelmi vonalat is. A termelődött könny a pislogás során lemossa a szem felszínéről a fertőző kórokozókat, illetve bizonyos fehérjéi antibakteriális hatással is rendelkeznek.


Nos a kontaktlencséket ebbe a könnyfilmbe helyezzük bele, mintegy gátat képezve a szem és film között, s ebből - no meg az esetlegesen nem elegendő könnytermelésből – fakadnak azok a problémák, melyeket az új lencse képes kiküszöbölni. Kifejlesztésének alapja az ötlet: az egyébként műkönnyek alapanyagául szolgáló, biokompatibilis molekula, a polyvinyl alkohol (PVA) magába a lencse folyékony alapanyagába kerül. Mivel a lencséből a nedvesítő anyag a pislogás hatására folyamatosan felszabadul, illetve az képes visszatartani a természetes módon keletkező nedvességet, így csökken a lencse és szemhéj közötti súrlódás, és fokozódik a lencse feletti könnyfilm stabilitása, ugyanúgy, ahogyan a szaruhártya feletti könnyfilm újul meg természetes módon a pislogás hatására. Ennek nem csak kényelmi szerepe van, mivel a szemfelszín száradása a látást is befolyásolja, megváltoztatva a látás élességét a lencse eredeti dioptria számától függetlenül.


Az innovátorok az új technológián alapuló lencsét még további két nedvesítő anyaggal egészítették ki, A HPMC (hydroxypropyl methylcellulose) vegyületet a tárolódobozban lévő bliszter folyadékhoz adva a lencse felszínén a felhelyezést követő azonnali kényelemérzetet biztosító síkosító réteget képez. A PEG (polyethylen glycol vegyület) pedig, mely szintén a komfortcseppek alkotórésze, képes belépni a lencse anyagába és tovább fokozza a PVA nedvesítő hatását.


Mindhárom összetevő a lencseviselés meghatározott szakaszában fejti ki a hatását. A HPMC síkosító hatása a közvetlenül a felhelyezés utáni időszak, míg a PEG korai felszabadulása a lencseviselés kezdeti és középtávú kényelméért felelős, önmagában a PVA frissítő hatása pedig a napvégi kényelmet biztosítja, így a lencse 16-18 órán keresztül folyamatosan viselhető.


Bújdosó doktornő szerint az extra vékony, oxigénáteresztő eszköz további előnye, hogy az egyébként szemüveg pártiaknak is alternatívaként szolgálhat nap közben. Mivel nincs adaptációs idő (nem kell „szokni" a lencsét), azt a szemüveggel felváltva is lehet hordani. Ugyanakkor a páronként csomagolt lencsékből azok is magukkal vihetnek például a sportoláshoz, nyaraláshoz vagy tartalékként, akiknek egyébként hosszú kihordású lencséjük van, mert az egynapos lencsékkel mentesülnek az ápolásával járó eszközök költségeitől és az azzal járó macerától is.