Az orvosokból, orvostanhallgatókból és technikai személyzetből álló csapat 10-12 állandó tagot számlál.
A Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsoportja (DEKOM) hivatalosan három éve működik, tagjai közül néhányan már korábban is részt vettek mentésben a világ katasztrófa sújtotta országaiban.
A speciálisan felszerelt és kiképzett orvoscsoport segített Szumátrán és Indonéziában a cunami, Pakisztánban a földrengés áldozatainak, és segélyt osztott Etiópiában is. Késmárky András, az egyesület elnöke elmondta, hogy az orvosokból, orvostanhallgatókból és technikai személyzetből álló csapat 10-12 állandó tagot számlál, melléjük időszakosan további húsz szakember csatlakozik. A drága műszerek beszerzését (lélegeztetőgép, defibrillátor, ultrahang stb.) szponzoraik biztosítják, de minden egyéb kiadást, így az úti- és telefonköltséget - lévén közhasznú társaság - önerőből kell finanszírozniuk. Az általuk használt világszínvonalon a legjobb felszerelések értéke mintegy ötvenmillió forint. Magyarországon egyedülállóan GPRS-kommunikációt és műholdas rendszert is alkalmaznak. Ezek révén akár online konzíliumot tarthatnak a klinikával.
A nyolctagú debreceni mentőcsapat a Magyar Református Szeretetszolgálat segítségével jutott el Mianmarba, és ötezer férőhelyes sátorkórházat működtetett. A menekülttáborban töltött tíz nap alatt több száz beteget láttak el. „A hadsereg és a helyi orvosok végig segítőkészek voltak, olyannyira, hogy rövid ideig gondoskodtak az élelmezésünkről is, hiszen teljes felszerelésünk a gyógyszerekkel és az egész heti élelmiszerrel két nappal később érkezett meg, mint mi" - mondta az egyesület elnöke, Késmárky András.