• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tanuljunk könnyen, gyorsan újraéleszteni!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Világszerte vita tárgya, hogyan lehetne az embereket megtanítani az újraélesztés alapismereteire.

Képünk illusztráció
Abban azonban minden szakember véleménye mindenhol megegyezik, hogy ezt mindenki megtanulhatja és ez mindenkinek az érdeke. Magyarországon is évente ezreket hozhatnának vissza a halálból azok, akik a hirtelen szívhalál pillanatában – utcán, bevásárlóközpontban, focipályán – annak a közelében tartózkodnak, aki azonnali segítségre szorul.

Az American Heart Association (AHA) most befejeződő kongresszusán érdekes előadás hangzott el erről a mindenütt égető gondról. Dr. Ahamed Idris (Univ. of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, TX, USA) és munkatársai az American Airlines új munkatársait – pilótákat, utaskísérőket – tanították meg az életmentő beavatkozás technikájára.

Felnőtteknek korábban az újraélesztés technikájának alapjait – külső szívmasszázs, szükség szerint lélegeztetés, a félautomata defibrillátor alkalmazása – általában négy órás tanfolyam keretében oktatták. A tréning során számítógép által programozott próbabábun mutatták be, majd gyakoroltatták a mellkas erélyes, ritmusos nyomását és a lélegeztetést. A bábu érzékelte és értékelte a szívmasszázs, a lélegeztetés hatásfokát és az oktatók segítettek a hatékony technika elsajátításában.

Ugyanez vonatkozott a defibrillátor használatára is: ezek az életmentő készülékek ott találhatók a repülőtereken, a repülőgépeken, sok országban a bevásárlóközpontokban és minden más helyen, ahol sokan megfordulnak, ahol van esély arra, hogy valaki halálos szívritmus-zavar miatt hirtelen összeessen –például a földalatti állomáson.

Dr. Idris és munkacsoportja a légitársaság új alkalmazottait két csoportra osztotta. Az egyik csoport a jól bevált, de időigényes, négy órás tanfolyam keretében kapta meg az oktatást, a másik csoportnak húsz perc alatt elmondták, bemutatták a hirtelen szívhalál fölismerését, a szívmasszázst és lélegeztetést, majd öt perc alatt demonstrálták a defibrillálást. A négy órás tanításban 118 alkalmazott, a rövid bemutatón 150 személy vett részt.

A korábbi módszer szerint a tanfolyam végén rövid elméleti és gyakorlati vizsga következett, de fél év után azt is megvizsgálták, hogy mennyire emlékeznek a kétféle tanfolyam résztvevői a tanultakra. Az derült ki, hogy a 25 perces oktatás hatásfoka talán kissé még jobb is volt, mint a négyórás tanfolyamé.

Az Egyesült Államokban évente eddig mintegy nyolc millió felnőttet tanítottak meg újraéleszteni – az előadással kapcsolatos sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a vizsgálat eredménye alapján megrövidített, tömörített tanfolyam útján a szívgyógyász szervezetek ennek a számnak a kétszeresét kívánják a következő öt évben reanimációra megtanítani. Dr. Idris azzal magyarázta a 25-perces oktatás jobb eredményeit a négyórás kurzuséhoz képest, hogy „Minél többre kell emlékezni, annál többet felejthetünk el".

(Forrás: Heart Health News, 2005. november 17.)