• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

18,2 milliárd forint felosztásáról döntöttek

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Második éve kér kevesebb orvos hatósági bizonyítványt a külföldi munkavállaláshoz.

Többek között a várólisták csökkentésére, 1300 csípő és térdműtétre, az aktív ellátás tvk-jának emelésére, új eljárások befogadására fordítanak 18,2 milliárd forintot kasszasöprésből és az E. Alap többletéből. Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár a kedden bejelentett forráselosztás mellett közzétették azt is, hogy a rezidens ösztöndíjaknak, az egészségügyben végrehajtott többlépcsős béremelésnek és a továbbképzéseknek köszönhetően megfordult az orvoselvándorlásban a trend: ez azt jelenti, hogy a migráció a 2009-es szint alá süllyedt.

Konkrét adatokat is közölt Balog Zoltán miniszter. Eszerint kasszasöprésből 1,6 milliárd forint jut a járóbeteg-szakellátóknak, 770 millió onkológiai diagnosztikára, 790 millió a várólisták csökkentésére. Az E. Alap többletéből származó 15 milliárdból 9,7 milliárd forinttal növelik az aktív ellátás tvk-emelését, 1 milliárd forintot kap a sürgősségi ellátás és 1,6 milliárdot a járóbeteg-szakellátók. Szintén ez a 15 milliárd forint a forrása az új eljárások befogadásának (2,4 milliárd), a vastagbélszűrési programnak (134 millió), a kisgyermekek felzárkóztatási programjának (65 millió), a fogyatékkal élők és a speciális kezelést igénylők ellátásának (300 millió).

Balog Zoltán külön kiemelte, hogy a várólisták csökkentésére szánt plusz 790 millió forintból a legrégebben várakozó 1300 beteg csípő-, és térdműtétjét finanszírozzák majd. Pontosan1009 térd és 275 csípő műtétet. Hozzátette, hogy később a gerincstabilizációs beavatkozásokra is lesz forrás.

A miniszter emlékeztetett, hogy az ágazat egyik legnagyobb problémája az orvoselvándorlás. Elmondta: e téren is sikerült jelentős eredményeket elérni. Többek között a rezidens ösztöndíj-programoknak köszönhetően 3 év alatt 1600 fiatal orvost tudtak itthon tartani, 24 százalékkal csökkent a szakvizsga nélkül külföldön munkát kereső és 28 százalékkal az első alkalommal hatósági bizonyítványt kérő orvosok száma.

A programokkal kapcsolatban közölte: Markusovszky ösztöndíjra 722-en pályáztak ebből 573 rezidens nyerte el a havi plusz százezer forintot jelentő díjat. A fiatal gyógyszerészek Than Károly ösztöndíjánál 22 pályázóból 21 nyert. Ezen felül 1 gyermek háziorvos és 15 sürgősségi orvostan szakorvosjelölt kapott ösztöndíjat. A három ösztöndíjprogramnak köszönhetően tehát összesen 601 jelentkező nyert pályázatot.

Szócska Miklós államtitkár a várólistákkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a megörökölt átláthatatlan listák tisztításával is csökkenteni lehet a hosszúságukat. Ugyanis több esetben kiderült, akadnak olyanok, akik „kényelmi" okokból vannak rajta, illetve az orvosok nem frissítik a listákat az aktuális helyzetnek megfelelően.

Az orvoselvándorlással kapcsolatos adatokat az államtitkár azzal egészítette ki, hogy a korábban megjelent statisztikai adatok egybevették a Magyarországon végzett magyar és külföldi orvosokat. Tehát például a 2010-ben közölt 1111 külföldön munkát vállalni akaró orvos közül valójában csak 877 volt magyar. Ez a megtisztított szám tavaly már csak 718 volt. A legfontosabb azonban az államtitkár szerint az, hogy a külföldi munkához hatósági bizonyítványt először kérők száma a 2009-es szint alá csökkent. Ez ugyanis 4 éve még 585 orvos volt, tavaly viszont már csak 498. Szócska Miklós szerint mindez azért is jelentős eredmény, mert köztudott, hogy itthon tartani az orvosokat könnyebb, mint külföldről hazacsábítani őket.