• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Átfogó lakossági egészségfelmérés kezdődik

Egészségpolitika Forrás: MTI

Hétezer embert kérdeznek meg az egészségi állapotukról a KSH kérdezőbiztosai szeptember 15-e és október 30-a között.

Az európai lakossági egészségfelmérésre (ELEF) minden uniós tagállamban sor kerül idén - mondta Tokaji Károlyné, a Központi Statisztikai Hivatal főosztályvezetője.

Az Európai Unió 2008-ban elfogadott rendelete értelmében a tagállamokban ötévenként sor kerül harmonizált lakossági egészségfelmérésre, első alkalommal 2008-2009-ben. Ezt a munkát eddig összesen 17 tagállamban végezték el.

Magyarországon a felmérésre 449 településen, a 15 éves és idősebb lakosság körében, hétezer - előre kiválasztott - ember megkérdezésével szeptember 15-e és október 30-a között kerül sor.

Az ELEF általános célja egy olyan egészségfelmérési gyakorlat kialakítása, amely rendszeresen megbízható adatokat szolgáltat az unió lakossága körében előforduló egészségproblémák gyakoriságáról, az azokat befolyásoló tényezőkről, valamint a problémák következtében az egyénre, a családra és a társadalomra nehezedő terhekről. A felmérés lehetőséget teremt az adatok nemzetközi szintű összehasonlítására, és hozzájárul az egészségpolitikai döntések megalapozásához is. Az unió a hazai felmérést 200 ezer euróval támogatta.

Az önkéntes alapon működő felmérést igazolvánnyal rendelkező kérdezőbiztosok végzik, az előre kiválasztott embereket előzőleg írásban tájékoztatták. A vizsgálat kitér az általános egészségi állapot felmérésére (krónikus betegségek, balesetek, sérülések, korlátozottság a mindennapi életben, munkával kapcsolatos egészségproblémák, lelki problémák), az egészségügyi ellátórendszer igénybevételére (kórházi tartózkodás, orvoshoz fordulás gyakorisága, egészséggel kapcsolatos kiadások, ellátással való elégedettség), az egészségmegőrzésre (magasság, testsúly, mozgás, környezeti hatások, táplálkozás, egészségkárosító szokások), és a különböző általános információkra (nem, életkor, iskolai végzettség, családi állapot, foglalkozási státusz).

Az alapkérdőív mellett az "érzékeny témák" kérdezése önkitöltős formában történik. Az adatokat a KSH úgy kezeli, hogy a válaszadó személye később ne lehessen azonosítható.

Martos Éva, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) főigazgatója beszámolt arról, hogy az ELEF válaszadóinak egy kisebb csoportján az OÉTI felmérést végez a táplálkozási szokásaikról. Az Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat (OTÁP2009) országos reprezentatív mintán - 25 év után - hiteles méréseken alapulva határozza meg a túlsúly, az alultápláltság és a hasi elhízás előfordulását.

A táplálkozástudományi vizsgálatra az ország 120 településén kerül sor a 18. életévüket betöltött felnőttek (3355 ember) körében 2009. szeptember 15. és november 30. között. A vizsgálat két részből áll: egyrészt a válaszadónak három napon keresztül táplálkozási naplót kell vezetnie, másrészt a védőnő, vagy az egészségügyi szakápoló megméri a testsúlyát, testmagasságát és derékkörfogatát. Ezen adatok alapján az intézet összefüggéseket keres a táplálkozási szokások, a tápláltsági állapot és egyes betegségek között.