• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az egészségügy lehetőségei 2012-ben

Egészségpolitika Forrás: MTI-Weborvos

Kevesebb pénz a gyógyszerkasszában, stagnáló finanszírozás a háziorvosoknak a jövő évi költségvetésben.

Az Egészségbiztosítási Alap (E. Alap) bevételeinek kiegészítéséhez a jövő évi költségvetési javaslat "jelentős összeggel járul hozzá", 2012-ben 1.755 milliárd forintot szánnak egészségügyi kiadásokra, a gyógyító-megelőző ellátásokra fordítható összeg meghaladja az ez évi előirányzatot, a gyógyszerkassza állami ráfordításai viszont érdemben mérséklődnek. A már idén bevezetett népegészségügyi termékadóból 30 milliárdos, a jövőre bevezetendő baleseti adóból pedig 27 milliárd forintos bevétellel számol a kormány által pénteken benyújtott, a 2012-es költségvetésről szóló törvényjavaslat.

2012-ben kibővül az E. Alap pénzbeli ellátásainak köre, ide kerültek a rokkantsági, a rehabilitációs ellátások, amelyek 2011-ben még a Nyugdíjbiztosítási Alapból és a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz tartozó költségvetésből finanszíroztak. Szintén ide, a pénzbeli ellátások csoportjába tartoznak a gyed, a terhességi-gyermekágyi segély és a táppénz előirányzatok is.

Az E. Alap egyenlegének javítása érdekében megemelik a társadalombiztosítás területén a munkavállalói járulékot, kiszélesítik az egyéni és társas vállalkozók járulékalapját, továbbá új adónemként bevezetik a baleseti adót.

Az E. Alap bevételeinek nagyobb része járulékbevétel és hozzájárulás, valamint költségvetési hozzájárulás. A járulékbevételek tervezésekor figyelembe vették a szabályozásban január elsejétől tervezett változásokat, úgy mint a biztosítotti egészségbiztosítási járulékmérték 1 százalékpontos emelése és a járulékalap szélesítése.

A költségvetési hozzájárulás döntő része az a járulékcímen átvett összeg, amelyet azon emberek után fizetnek, akik nem kötelezettek egészségbiztosítási járulék, vagy egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére, de jogosultak egészségügyi szolgáltatások igénybevételére.

Az E. Alap meghatározó nagyságrendű kiadásai két nagy csoportba - természetbeni és pénzbeli ellátások csoportjába - sorolhatóak. A természetbeni ellátások legnagyobb előirányzatát a gyógyító-megelőző ellátások adják, az erre a célra fordítható összeg meghaladja a 2011. évi előirányzatot. Szintén a természetbeni ellátások közé tartozik a gyógyszerek fogyasztói árának támogatására szolgáló előirányzat, amelynek tervezésekor a Széll Kálmán Terv szerinti intézkedések hatását is bekalkulálták.
A költségvetés Nemzeti Erőforrás Minisztériumról szóló fejezete szerint az egészségügy területén a 2012. évi költségvetésben részben a programban részt vevő egyetemek támogatásában, részben fejezeti kezelésű előirányzatként megjelenik az egészségügyi szakképzési (rezidens) rendszer működésének támogatása. Emellett a pályakezdő orvosok anyagi helyzetét a Rezidens Támogatási Program keretében igényelhető ösztöndíj is segíti. Továbbá jelentős összegű támogatást biztosít a költségvetés a légimentés-eszközpark bérlésével, oltóanyag biztosításával összefüggő forrás biztosítására, valamint a feladatellátásban részt vevő társadalmi szervezetek támogatására.

"Az egészségügyi ellátások biztosítása céljából lépéseket kell tenni az egészségügyi kassza zárttá tétele irányába" - olvasható a törvényjavaslatban. Az egészségügyi kiadások némi elmaradást mutatnak, ezen belül nemzetközi összehasonlításban kiemelkedően magas a gyógyszerekre fordított kiadások aránya. Mint írták, a 2011 márciusában meghirdetett Széll Kálmán Terv is a kritikus területek között jelölte meg a gyógyszerár-támogatási rendszert. Így a gyógyszerkassza állami ráfordításai érdemben mérséklődnek, a gyógyszerár-támogatási rendszer átalakítása révén a kiadások mérséklődnek.

Jövőre a nagy ellátórendszerek között megkezdődik az egészségügy rendszerszintű átalakítása is. A korábban egészségügyi célokra használt, értékesítésre kijelölt állami tulajdonú ingatlanok értékesítéséből és hasznosításából származó bevételek 2012-ben a kormány határozatában adott jóváhagyással egészségügyi célú beruházások finanszírozására használhatóak fel.

A FAKOOSZ gyors reagálása a gyógyító-megelőző kasszára.