Nem állami-hivatalos, annál inkább a megbecsülés, a tisztelet gesztusa a kinevezési díszoklevél.
Nyugdíjba menetele alkalmából, elsőként veheti át szerdán Tatabányán a címzetes főorvosi „kinevezésről" szóló díszoklevelet az ország legidősebb, a kezdetektől háziorvosként dolgozó doktora Bartus Béla, aki 1967-ben kezdte aktív, körzeti orvosi pályafutását, s a 90 évesek közepén, amikor mások nyugdíjba vonultak tette le a háziorvosi szakvizsgát.
Ő az első, s egyúttal egyike annak a 18 háziorvosnak, akiket munkájuk, életművük elismeréséül kitüntetnek az Országos Alapellátási Intézet most alapított, gesztus-értékű főorvosi címével.
Mint azt az OALI főigazgatója, az ötletgazda dr. Balogh Sándor lapunknak elmondta, évek óta formálódik a gondolat, hogy valamilyen formában, az alapellátásban dolgozók esetében is jelezni kellene az életpálya ívét. Hiszen a családorvos a praxis magányában dolgozik, s hiába tölt el évtizedeket a gyógyításban, szerez újabb szakképesítéseket, vesz részt a továbbképzéseken, s van birtokában számtalan olyan képességnek, s felel meg egyre bonyolultabb szakmai elvárásoknak, melyeket esetleg a kórházi kollégák életpályáján honorálnak, kívülről mégsem látszik a fejlődés, nem léphet a képzeletbeli ranglétrán egyre feljebb és feljebb.
Balogh Sándor elmondta, ez a főorvosi elismerés gesztus-értékű, valahol a civil és az állami-hivatalos között áll, s még nem tudni, melyik irányban lehetne továbbfejleszteni az ötletet. Mégis, az utánpótlás hiánya, az elöregedő és a betöltetlen praxisok emelkedő száma jelzi, ezen a téren is érdemes volna felvázolni és ennek megfelelően honorálni a szakmai utat, ezzel is emelve a szakma presztizsét.