• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hamis gyógyszereket szűrtek ki a teszt-patikákban

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos

Jól illeszkedik a gyógyszertárak munkamenetébe és sikerrel szűri ki a veszélyes gyógyszereket az új ellenőrző program.

Közzétette értékelő jelentését az EFPIA újonnan kifejlesztett eredetiségellenőrző rendszerének svédországi teszteléséről. A tanulmány szerint a program jól illeszkedik a gyógyszertárak munkamenetébe és sikerrel szűri ki a veszélyes gyógyszereket.

Az EurActiv portálon ismertetett jelentés szerint sikeresnek minősítette az Európai Gyógyszergyártók Szövetsége (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations, EFPIA) eredetiségellenőrző rendszerének svédországi tesztidőszakát.

A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) hírlevele szerint a rendszer a gyógyszerek csomagolásán elhelyezett, minden csomag esetében egyedi azonosító kódok alapján tudja kiszűrni a gyanús pirulákat. A kódok beolvasását követően egy központi adatbázis adatai alapján ellenőrzi, hogy az adott kóddal eladtak-e már terméket, illetve, hogy az ellenőrzött gyógykészítményt nem hívták-e vissza a forgalomból valamely minőségi probléma okán. A szakértők szerint a program alkalmazásának legnagyobb előnye, hogy megakadályozza, hogy a hivatalos ellátási láncon keresztül hamis gyógyszerek jussanak el a fogyasztókhoz.

A Svédországban lebonyolított tesztelésben a svéd gyógyszergyártók szövetsége, két helyi gyógyszer-nagykereskedő (Tamro, KD Pharma), továbbá az Apoteket AB gyógyszertár-hálózat patikái vettek részt. A programba bevont gyártók 14 terméküket látták el az egyedi, kétdimenziós adatmátrix formájában megjelenő kódokkal. A tesztidőszakban 25 stockholmi patika munkatársai összesen 100 ezer kiadott gyógyszert ellenőriztek.

A tesztelés során 750 olyan gyógyszeres dobozt jutattak a rendszerbe, amelyek visszahívás alatt álltak, nem szerepeltek az adatbázisban, lejárt szavatosságúak, illetve gyaníthatóan hamisak voltak. Az eredmények szerint az ellenőrzések során a gyógyszertári alkalmazottak ezek mindegyikét ki tudták szűrni még a gyógyszerek kiadása előtt.

David Brennan, az EFPIA testületének tagja és az AstraZeneca gyógyszertár ügyvezetője a teszteléssel kapcsolatban kiemelte, a hamis gyógyszerek komoly veszélyt jelentenek a betegek biztonságára, egészségük és gyógyulásuk érdekében rendkívül fontos, hogy eredeti és megfelelő minőségű készítményeket kapjanak. Mint mondta, meglátása szerint a svédországi próbaidőszak igazolta, hogy az EFPIA által kifejlesztett program megfelelő és költséghatékony módon tudja biztosítani ezt a célt.

A programban részt vevő gyógyszertárlánc ügyvezetője, Stefan Carlsson tapasztalataikkal kapcsolatban elmondta, hogy a rendszer használata egyszerűnek bizonyult, illeszkedett a gyógyszertárak munkamenetébe, és nem okozott fennakadást a betegek kiszolgálásában.