• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészségbiztosítás: újabb egyeztetés kedd este

Egészségpolitika Forrás: MTI

Legfelsőbb szintű egyeztetés lesz az egészségügyi biztosítási rendszer átalakításáról kedd este a koalíciós pártok között.

Vojnik Mária
Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésekért felelős államtitkár, az SZDSZ ügyvivője elmondta: a találkozón tárgyalnak majd a szocialisták biztosítási elképzeléseiről. A liberálisok hétfő délután kapták kézhez az MSZP javaslatgyűjteményét, amely nagy terjedelmű és nemcsak a biztosítási rendszerre vonatkozik - közölte az államtitkár.

A több-biztosítós modellt képviselő SZDSZ szerint a biztosítási rendszer átalakításáról szóló megállapodásnak június végéig kell megszületnie ahhoz, hogy az arról szóló jogszabályokat a parlament ősszel elfogadhassa és az új rendszer 2008-től elindulhasson.

Ugyanakkor a szabad demokrata frakció hétvégi ülésén megállapította, hogy jelentősen lelassultak a reformfolyamatok, és - ahogy Horn Gábor az MTI-nek vasárnap fogalmazott - szinte nincs olyan kérdés, amelyben ne lennének megoldhatatlannak látszó konfliktusok a koalíciós partnerek között, ezért forgatókönyvet készítenek arról, mi szükséges a reformok folytatásához.

A Népszabadság című napilap keddi számában közölte, hogy elkészült a szocialisták javaslatcsomagja, amelyet kedden koalíciós egyeztetésen alternatívaként ajánlanak az SZDSZ több-biztosítós egészségügyi modelljével szemben. A lap szerint az MSZP-s javaslat megerősítené az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, és csak egy átmeneti fázis után tenné lehetővé a több-biztosítós rendszer bevezetését. Úgy tudják, hogy a javaslatcsomagot a liberálisok nem tartják versenyképesnek.

Vojnik Mária, az egyeztetéseken résztvevő szocialista képviselő az MTI-nek javaslatukról közölte: az országos egészségbiztosításnak olyan lehetőséget szeretnénk adni, hogy a járulékfizetők pénzével, a járulékfizetők és biztosítottak érdekében olyan szabadságfokkal működjön, amelyben valódi szolgáltatásokat, jó minőségben és megfelelő mennyiségben nyújt.

A szakpolitikus elmondta: azt szeretnék, hogy az egészségbiztosító segítse a most még jelentősnek mondható területi színvonalbeli ellátási különbségek mérséklődését, megfelelő felhatalmazással, megfelelő autonóm munkaszervezettel. Vojnik Mária közölte: a betegek és a biztosítottak rendszeresen és joggal vetik az ellátórendszer és a biztosító szemére, hogy nincs koordinálva és megszervezve betegútjaik menedzselése, vagyis az, problémájukkal a megfelelő bajmegállapító és gyógykezelő egységekhez jussanak.
Hozzátette: az egészségfejlesztési rendszer egyszerre segítené a szolgáltatók közötti koordinációt és a versenyt, a biztosítottak javára.

Az MTI kérdésére, hogy az MSZP javaslata átmeneti rendszer lenne-e a több-biztosítós rendszer felé, Vojnik Mária nemmel válaszolt. Most is van több biztosító; a mi javaslatunk az, hogy az a alapbiztosítások mellett legyenek olyan lehatárolt szolgáltatások, amelyekre nézve a több biztosító vagy a több szolgáltatásvásárló versenye is megengedhető - fogalmazott.

Vojnik Mária emlékeztetett rá, hogy korábban is javasoltak ilyen "lehatárolható területeket", például a balesetbiztosítást, az ápolásbiztosítást. Mint mondta, ez kötelező kiegészítő biztosítás lenne, amely mellett az önkéntes és kiegészítő egészségpénztárak egész rendszere állhatna. Azt gondoljuk, hogy itt még sok lehetőséget nem használtunk ki - fűzte hozzá.