Majdnem megkétszereződött a beavatkozások száma 2010-ben a Szervkoordinációs Iroda szerint.
2010-ben nőtt az élő és halott szervdonorok száma Magyarországon, ennek következtében több szervátültetést lehetett végezni a négy városban működő, hat magyarországi transzplantációs központban, ahol összesen négyféle transzplantációs programot működtetnek. A kedvező változásokról lapunk is beszámolt.
A Szervkoordinációs Iroda 287 donorjelentést regisztrált 2010-ben. Agyhalott szervdonorból 159 alkalommal történt transzplantációs célú szerveltávolítás: ez 13,6%-kal több mint a megelőző évben. Egy donorból átlagosan 2,6 szerv eltávolítása és 2,42 szerv beültetése történt meg. Ezzel az eredményünkkel 42,8 százalékon állunk, míg az unió átlaga 66,7 százalék. Ez is mutatja, hogy még van kiaknázatlan lehetőségünk donorszervek nyerésére.
A donorjelentések 63 kórházból érkeztek, míg 46 intézményben történt szervkivétel. A legaktívabb donorkórház a BAZ megyei, amely 16 donort „adott" az év során, de nagyon aktívak voltak a nyíregyháziak és a kecskemétiek is. A fővárosiak közül kiemelkedik az Egyesített Szent István és Szent László Kórház.
A további lényeges előrelépés, hogy 2010-től mind a négy vesetranszplantációs központban végeznek élődonoros átültetést, és így összesen 42 élődonoros veseátültetés történt, amely 75 százalékkal több, mint 2009-ben. A 42 élődonor 20,9 százalékos arányt képvisel az összes szervdonáció között.
A szervdonációs programok eredményeként 410 szervátültetést hajtottak végre magyar donorszerv felhasználásával. Ezek között 265 veseátültetés történt halott donorból, illetve 42 élődonorból. A májátültetések száma 43, a szívátültetéseké 20, a kombinált vese- és hasnyálmirigy átültetéseké 9 volt. Bécsben 33 magyar donortüdő transzplantációja valósult meg 2010-ben, amellyel párhuzamosan 9 magyar beteg kapott esélyt új életre tüdőátültetésnek köszönhetően.
2010-ben az agyhalálhoz 67 százalékban agyi érkatasztrófa vezetett, 25 százalékban koponyatrauma állt a háttérben, míg 8 százalékban egyéb kórok. A legfiatalabb életet mentő szervdonor egy 8 hónapos kisfiú, míg a legidősebb 72 éves volt. Az átlagéletkor 47,7 év volt a szervet adományozó donorok esetében, ez némi emelkedést mutat a megelőző évvel összehasonlítva, amikor az átlagéletkor 45,5 év volt. Az életkor növekedése egyébként általános tendencia, egyre magasabb ugyanis a donornak még alkalmasak életkora.
***
Transzplantációs krónika
Magyarországon az első szervátültetés 1962. december 21-én történt. Németh András végezte a veseátültetést élődonorból (a donorműtétet Petri Gábor végezte) a szegedi egyetem Sebészeti Klinikáján. A transzplantáció műtéttechnikailag sikeres volt, a beteg 79 napot élt a műtét után. Ez volt a világon a 38. emberi veseátültetés, és a Rajnától keletre az első.
Szívátültetés:
• Budapest, SE, ÁOK, Ér- és Szívsebészeti Klinika (1992 óta),
• Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (gyermekszív átültetés 2007 óta)
Az első hazai szívátültetést 1992. január 3-án végezte Szabó Zoltán, a recipiens azóta is jól van.
Májátültetés:
• Budapest, SE, ÁOK, Transzplantációs és Sebészeti Klinika (1995 óta)
Magyarország első emberi májátültetését Szécsény Andor és munkacsoportja végezte a SOTE I. sz. Sebészeti Klinikáján 1983-ban, amelyet további négy, illetve 1987-ben Szegeden egy további műtét követett, míg végül 1995-ben elindult a budapesti májtranszplantációs program.
Kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés:
• Pécs, PTE, ÁOK, Sebészeti Klinika (1998 óta),
• Budapest, SE, ÁOK, Transzplantációs és Sebészeti Klinika (2004 óta)
Az első kombinált vese- és hasnyálmirigy átültetést a pécsi egyetem Sebészeti Klinikáján Kalmár Nagy Károly végezte 1998-ban.
Tüdőátültetés:
• Bécsi Egyetem, Sebészeti Klinika, Szív- és Mellkassebészeti Osztálya (Allgemeines Krankenhaus) együttműködésben a Semmelweis Egyetemmel magyar donor esetén.