Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága szerdán tájékoztatót hallgatott meg az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló törvény végrehajtásának helyzetéről.
Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára a grémium ülésén beszámolt arról, hogy két rendelet kerül szerdán a kormány elé, az egyik a finanszírozási szerződésekről szóló, a másik pedig a beutalási rendről szóló kormányrendelet módosítása.
Elmondta: a kórházi kapacitásokat Molnár Lajos egészségügyi miniszter várhatóan csütörtökön hozza nyilvánosságra, az új finanszírozási szerződéseket március 31-ig kell megkötni.
Az államtitkár kitért arra: azzal, hogy a regionális egészségügyi tanácsok (ret) nem döntöttek a fekvőbeteg-ellátásból járóbeteg-ellátásba átalakítható kapacitásokról, a miniszternek erre jogköre nincs.
A járóbeteg-ellátás helyzetére több képviselő is kitért, azon véleményüknek hangot adva, hogy ezt az ellátási formát mindenképpen erősíteni kell, hiszen a kórházi kapacitások szűkülni fognak.
Horváth Ágnes elmondta: az Új Magyarország Fejlesztési Terv forrásaiból kívánják fejleszteni a kistérségi szakellátókat.
Az új intézményi szerkezetről és finanszírozásról az államtitkár elmondta: a tárca tervei szerint alapdíjemelés lesz a kórházi ellátásban, de fenntartják a teljesítményvolumen-korlátot. Hozzátette: a jelenlegi ágykihasználtság 75 százalékos, és az ellátottak 30 százaléka nem szorul aktív ellátásra, vagy indokolatlanul fekszik kórházban, és arra kell törekedni, hogy növekedjen az egynapos sebészeti ellátás aránya Magyarországon, amit pályázatokkal szeretnének segíteni.
A humán-erőforrás helyzetére kitérve az államtitkár elmondta: a munkaerő-piaci alap segítségével mobilitási programot dolgoz ki a tárca. "Gyermekosztályok működnek egy orvossal, traumatológia osztályok dolgoznak két orvossal" - világított rá Horváth Ágnes, aki szerint ez nem ellátás. Minden orvosra számítanak az egészségügyben, ezért dolgozzák ki a mobilitási programot.
Csáky András (MDF) arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi finanszírozási helyzetben az intézmények úgy próbálnak "megélni", hogy inkább elbocsátják a dolgozókat, mintsem hogy orvost, szakszemélyzetet vegyenek fel.
Horváth Ágnes elmondta továbbá, hogy folyamatos lesz a tájékoztatás az új területi és ellátási kötelezettségről.