• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Finanszírozás: új év, új remények?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Így látják a kórházvezetők 2011-et az eddig megismert finanszírozási lehetőségek tükrében.

Nemrégiben tette közzé az OEP az idei tvk-keretet: senki nem járhatott rosszabbul, sőt a szakállamtitkárság szerint januártól javul a szakellátás finanszírozása. A járóbeteg-ellátásban három százalékkal emelik az alapdíjat, a teljesítményvolumen-korlát (tvk) feletti teljesítményt degresszíven finanszírozzák: tízszázalékos túllépésig 30 százalékot, tíz és húszszázalékos túllépés között 20 százalékot fizetnek. A fekvőbeteg-ellátásban tízszázalékos túllépésig 30 százalékot finanszíroznak. (Tizenöt milliárd forintos tartalék is van a rendszerben.) Hogy valóban mire elég egy-egy kórház működtetéséhez összességében a finanszírozás, a leginkább illetékeseket, néhány vezetőt kértünk válaszadásra körképünkben.

Csiba Gábor: a degresszió játékteret ad
Alapvetően ugyanakkora tvk-val rendelkeznek, mint tavaly, minimálisan, talán egy százalékkal több, mint 2010-ben – tájékoztatta lapunkat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója. Például a fekvőbeteg-ellátásban 72 500-ról 72 900-ra nőtt a HBCs.

Több jogcímen kapnak ugyanakkor kiegészítő támogatást, ilyen például a sürgősségi, a traumatológiai és égésellátás. A kiegészítő ellátások támogatása 20-30 százalékkal emelkedett. Az egyedi finanszírozású tételeknél is némi növekedés mutatkozik, például várhatóan egy-egy csontvelő-transzplantáció esetében 22 millióról 24 millióra növekszik. A degressziónak köszönhetően bizonyos határig megéri túllépni a teljesítményt, ez némi játékteret ad az intézménynek.

A tavalyi adósságkonszolidáció várólisták csökkentését célzó pántlikázott pénzét idén tudják elkölteni: a borsodi kórház 160 millió forintot kapott a nagyízületi protézisműtétekre és a hemodinamikai ellátásra. Az elosztásra vonatkozó irányelvet még ezután várják a szakállamtitkárságtól. Nem mindegy ugyanis, hogy például csak a protéziseket vagy a műtéti tevékenységet is finanszírozhatjuk ebből a keretből. Számításaik szerint két-három hónappal csökkenthetik a kiemelt várólistákat a forrásnak köszönhetően: a protézisek beültetésénél most ugyanis két év a várakozás, a szívkatéteres eljárásoknál pedig 8-12 hónap.

Összességében elmondható, hogy a havonta 1,1,-1,2 milliárd forintból gazdálkodó kórház havi szinten 25 millió forintos többlettel számolhat 2011-ben, vagyis ha osztanak-szoroznak, egyheti plusz finanszírozáshoz jutottak idén. Egyelőre ezeket a számokat, adatokat ismerik, és tudják, hogy van 15 milliárd forint zárolt pénz a költségvetésben az egészségügy számára. Ez szolgálhatja majd a finanszírozási problémák kezelését 2011-ben.

Mészáros Lajos: elérhetik a nullszaldós működést
A havi átlag tvk-k 50-nel lett több, többre számítottak, ugyanis legalább 150 kellett volna még a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Nonprofit Kft. főigazgatója szerint. Most sem kapták meg Dunaföldvár lakosságára jutó arányos tvk-többletet.

Üdvözölik a degresszióra vonatkozó finanszírozási lehetőséget, amit ki is fognak használni, hiszen vannak szakmáik és HBCs-ik, ahol 50 ezer forintnál kevesebb közvetlen költséggel tudunk dolgozni. Az előjegyzési listát ez érdemben nem fogja csökkenteni, mert azok drágább, implantátumokat igénylő műtéteknél hosszabbak.

Jól jön a HBCs 4000 forintos, illetve a német pontok 4 filléres emelése, de talán egészségesebb lett volna ezeket jobban megemelni, mint a teljesítménylimitet. Akkor ugyanis nem lenne teljesítménykényszer a rendszerben.

Az év végi adósságkonszolidációs forrásból kifizették a 2009-ben lejárt számláikat. Az év közepén 1,5 milliárd forintos lejárt számlaállományuk december 31-re 1,1 milliárdra csökkent, ami köszönhető a költségek visszafogásának, a szerződésállomány újratárgyalásának és a konszolidációs pénznek.

A tulajdonos önkormányzattól még 260 millió forintos segítséget várnak a lejárt számlák kifizetésére. Erre közgyűlési határozat van, de az új önkormányzati számlavezető bank hozzájárulása is kell hozzá. Ugyanez vonatkozik 200 milliós faktorálási keret megújítására. Amint ezek a pénzeszközök felszabadulnak, a dunaújvárosi kórház likviditási helyzete jelentősen javulni fog.

Számításaik szerint az új OEP finanszírozás havi 15 milliós többletet hoz. Az önkormányzattól kérték, hogy építsen be a költségvetésébe rendszeres támogatást a kórház számára. Ehhez jönnek még belső megtakarítások, így terveik szerint elérhetik a nullszaldós működést márciustól.

Tamás László János: a feladathoz a pénzt is kell rendelni
A hiányzó források jelentősebb mértékű visszapótlását tette lehetővé, hogy tavaly három hónapról két hónapra rövidült az OEP kifizetések ideje (ez egyhavi többletfinanszírozást jelentett), illetve az év végi részleges konszolidáció, amelynek köszönhetően a lejárt számláik egy részét kifizették, tudtuk meg a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főigazgatójától. Ettől függetlenül magas a szállítói állomány: az éves költségvetésük húsz százaléka.

A speciális feladatok ellátása során havonta mintegy 50 millió forint ténylegesen felmerülő költségüket a HBCs nem fedezi. A járóbeteg-ellátásban havi 25 millió forint, a fekvőbeteg-ellátásban 30-35 millió forint kiadásuk finanszírozatlan. 2010. második felében igyekeztek a betegeket a járó ellátás felé irányítani, hogy minimalizálják tvk-túllépéseket a fekvőbeteg-ellátásban. Ez azonban komoly hátrányokkal járt, hiszen jelentősen megnőtt a várólista. A konszolidáció részeként címkézetten százmillió forintot kaptak a kiemelt várólisták csökkentésére, így egy-másfél hétre rövidülhet a hemodinamikai ellátás, illetve hat-nyolc hónappal csökkenhet a nagyízületi protézisbeültetés, amelyre jelenleg öt év a várakozás.

Reményt ébresztett a kórházvezetőben a Semmelweis Terv, mert újragondolt regionalitást, progresszivitást tartalmaz. Győr így az észak-nyugat-dunántúli nagytérség ellátója lehet, hiszen mind szakmailag, mind strukturálisan készen áll a feladatra. A nagytérségi elv az évek során kialakult betegutakat is tükrözi, s lényegében ma is eszerint gyógyítanak, igaz, nem mindig kapják meg hozzá a pénzt: naponta mintegy húsz, finanszírozatlan esetük van. Tehát csak akkor lenne kitörési lehetőség az új felállás – és nem küszködnének havi száztízmilliós forráshiánnyal –, ha a feladathoz a forrást is megkapnák.

A vitairatban vázoltakból egyelőre azonban semmit nem lát megvalósulni, ugyanis nagyjából annyi tvk-keretük, amennyi tavaly (fekvőbeteg-ellátás: 44 900 HBCs) volt. Egyetlen remény a degresszió korlátozott mértékű elszámolása, ami az olcsóbb ellátások fedezetére szolgálhat, illetve megoldja problémáik egy részét. Jelenleg ugyanis ambulanter számolnak el olyan eseteket, amelyeket valójában bennfekvéssel tudnak csak kezelni.

A HBCs és a német pont alapdíj emelkedésének köszönhetően havi 17-18 millió forintos növekménnyel számolnak. Ebből – a szakállamtitkár kérésének megfelelően – bérrendezésre is fordítanak, legfőképpen a legnagyobb terhelés mellett legkisebb fizetésért dolgozók körében.


(Folytatjuk)