A szívroham és a szélütés emelkedett kockázatát állapították meg közkedvelt hatóanyagoknál.
A szívroham és a szélütés emelkedett kockázatát állapították meg áttekintésükben svájci kutatók olyan széleskörűen alkalmazott fájdalomcsillapító hatóanyagoknál, mint az ibuprofen vagy a diclofenac.
A British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóiratban szerdán ismertetett tanulmányban a Berni Egyetem kutatói összesen 116 ezer ember bevonásával készült, 31 klinikai próbából származó adatokat elemeztek.
A páciensek vagy nem szteroid gyulladásgátlókat (NSAIDS), vagy az újabb generációs COX-2 inhibitorokat szedték, illetve placebót. A vizsgált hatóanyagok között volt a naproxen, az ibuprofen, a diklofenák, a celecoxib, az etoricoxib, a rofecoxib és lumiracoxib.
A kutatók hangsúlyozták, hogy bár a kardiovaszkuláris kockázat abszolút értéke nem mutatkozik nagynak, a placebóhoz viszonyított kockázatnövekedés van annyira jelentős, hogy a fájdalomcsillapítók felírásánál azt az orvosok figyelembe vegyék.
Az összevetésből kiderült, hogy a rofecoxib és a lumiracoxib szedésekor kétszeres volt a szívroham kockázata a placebóhoz képest, míg az ibuprofennél a szélütés rizikója bizonyult háromszorosnak.
Szívrohamra vonatkozó adat 29 elemzett tanulmányban volt, összesen 554 ilyen eset fordult elő, szélütésre vonatkozó adat 26 tanulmányban fordult elő, 377 esettel. Az összes halálozás 676 volt, erre vonatkozó adatot 28 tanulmányban találtak a metaelemzésnél.