Betegszervezetek osztották meg tapasztalataikat egymással és az egészségügyért felelős államtitkárral.
Az Európai Parlament Tájékoztatási Irodájának és az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének január óta működő közös székházában, a budapesti Európa Pontban ötödik alkalommal rendeztek a közelmúltban olyan találkozót, amelyen az informális miniszteri tanácsülések elnökségi témáit civilekkel is egyeztették. Bakos Piroska, az EU-elnökség szóvivője azt mondta azért, mert minél szélesebb kört szeretnének bevonni az elnökség munkájába, ezzel is érezhető közelségbe hozva Európát.
„Az egészséges fiatalok talán nem is tudják, milyen szerencsések akkor, amikor még csak nem is hallottak az afáziáról, vagy a Williams-szindrómáról. Akik viszont valamilyen súlyosabb károsodással járó betegségben szenvednek, nem csupán a tünetekkel kell, hogy megküzdjenek, hanem az egészségügyben tapasztalt hiányosságokkal és tudatlansággal is. Értük harcolnak, és az érdekeiket próbálják érvényesíteni a különböző betegszervezetek, helyzetük azonban sokszor kilátástalan." Így jellemezte a civilek magyarországi helyzetét az egyik résztvevő.
A fórumnak Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár teremtett interaktív jelleget, arra kérve az egybegyűlteket: néhány mondatban foglalják össze, milyen kérdésekre szeretnének választ kapni. Sokan nem elégedtek meg ennyivel, nem csak kérdeztek. Felszólalásaikból szomorú állapotok körvonalai rajzolódtak ki.
Volt, aki azt nem értette, hogy míg egy daganatos gyermekek kezelésére alkalmazott gyógyszer Romániában minden patikában megvásárolható 3.000 forintért, addig ugyanaz a készítmény, Magyarországon csupán egyetlen gyógyszertárban kapható, 13.000 forintért. Más arról számolt be, hogy támogatás híján magánvagyonból finanszírozza alapítványát.
Az államtitkár szerint az alapokat kellene megváltoztatni. Egy betegszervezeti kamarára lenne szükség, de mindenekelőtt arra, hogy az emberek rendszeresen járjanak szűrővizsgálatokra. Ezzel elkerülhető volna, hogy hazánkban olyan kórba haljon bele évente ötszáz nő, amelyet Finnországban nem is ismernek. Szócska Miklós azt mondta: időből és pénzből van a legkevesebb, ezért a kabinet próbálja úgy hangolni a támogatáspolitikát, hogy az uniós forrásokból minél többet az egészségügyre fordíthassanak.
A Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum egyik elnökségi tagjának kérdésére a szakpolitikus azt is elmondta: a tárca jelenleg is kutatja a pszichiátriai betegek korszerű terápiás lehetőségeit. A betegjogi képviselő ugyanis a jelenlegi intézményi állapotokra kérdezett rá és azt állította: azok börtönszerűek, mert a létesítményekbe jóformán csak bekerülni lehet. Rehabilitáció híján, ki viszont már nem. Szócska Miklós hozzátette: a tárcánál magas biztonságú és színvonalas ellátási formát dolgoznak ki, amelynek egyes részleteit a belügyminisztériummal is egyeztetik.
A véleménycsere az interneten folytatódik. A www.euvonal.hu weboldalon, a civil kapu elnevezésű fórumon. Ebben a menüpontban bárki leírhatja javaslatait, meglátásait.
Tatay Eszter
Fiatal Európa Szerkesztőség
A Fiatal Európa Szerkesztőség program az Európai Bizottság, a Külügyminisztérium és az Európai Parlament kezdeményezésére és finanszírozásában valósul meg. Az itt közölt információk tartalmáért és felhasználásáért a Külügyminisztérium, az Európai Bizottság és az Európai Parlament nem felel.