November 30-án volt az első munkamegbeszélés
a háziorvosi ellátás működésének és pénzügyi feltételrendszerének ellenőrzésével kapcsolatban az Állami Számvevőszék központjában. A megbeszélésen az ÁSZ munkatársai mellett a házi gyermekorvosi szakfelügyelők, a SOTE családorvosi tanszéke, a CSAKOSZ, a Házi Gyermekorvosok Egyesülete, a MOK Budapesti Háziorvosi Szekciója, az OEP, az OALI, a NEFMI, az ÁNTSZ és a FAKOOSZ képviselői vettek részt.
A megbeszélés célja a tervezett célellenőrzés mind hatékonyabb előkészítése volt - számol be a részletekről az alapelátási szövetség (FAKOOSZ)honlapja.
Már a megbeszélés elején leszögezték, hogy az ÁSZ nem az APEH és nem az OEP helyett vagy mellett kívánja vizsgálni a háziorvosokat, hanem alapvetően az egész rendszer működését kívánják feltérképezni, - a törvényhozástól kezdve, a kormányon, az OEP-en, ÁNTSZ-en, az önkormányzatokon át a praxisokig - valamennyi szereplő tevékenységét értékelni kívánják. Többször is hangsúlyozták, hogy az ellenőrzés ún. segítő – és nem büntető, szankcionáló.
A megbeszélésen a számvevők fokozott érdeklődést mutattak az ún. indikátor-rendszer működésével, a jogi, pénzügyi, szervezeti feltételek alakulásával kapcsolatos szakmai véleményekre.
A jelen ellenőrzés célja tehát a háziorvosi ellátás működésének és pénzügyi feltételrendszerének, szabályozottságának- és szervezettségének, a betegek egyenlő hozzáférési lehetőségeinek, valamint az egészségbiztosítói és költségvetési, önkormányzati és EU támogatások eredményességének vizsgálata. A vizsgálat fókuszában a teljes rendszer, és nem az egyes doktor tevékenysége, működése áll - hangsúlyozza a tudósító.
Az eredményes vizsgálathoz szükséges az alapellátók tényleges helyzetének a felmérése is. Nem fognak bizonylati szintű vagy adóbevallás ellenőrzést folytatni. Kérdőíves felmérés és helyszíni interjúk lesznek 30-40 praxisnál és az önkormányzatuknál.
Mindemellett több száz praxis és önkormányzat adatbekérés útján keresnek meg. Ugyanakkor a később kiadandó kérdőívek önkéntes kitöltésében – ami a jelenleg ismert tervezetek alapján tényleg nem több 10 percnél - számítanak azon háziorvosok közreműködésére is, akiket közvetlenül nem keresnek meg, hogy a későbbi következtetések, javaslatok mind megalapozottabbak legyenek.
Az ellenőrzés keretében az előzetes elképzelések szerint az alábbiakat kívánják értékelni:
- a háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátásra fordított éves 63,0-78,0 Mrd Ft egészségbiztosítói kiadás hasznosult-e;
- a háziorvosok a kapuőri elvárásnak megfelelnek-e;
- a népegészségügyi és életkori szűréseket a célértéknek megfelelően teljesítik-e;
- finanszírozásuk és jogállásuk megfelel-e a velük szemben támasztott elvárásoknak.
A Számvevőszék képviselői a megbeszélésen közölték: már az ellenőrzés jelenlegi szakaszában is szívesen fogadnak minden észrevételt, javaslatot. (Ezért a szövetség felajánlja, ha bárkinek észrevétele, javaslata van, nyugodtan „ragadjon klaviatúrát" és küldje el a fakoosz@gmail.com e-mail címre.) A számvevők természetesen a folyamat bármely szakaszába történő aktív bekapcsolódásra is számítanak.
A tervek szerint a jövő év közepén az Országgyűlés elő kerülő zárójelentést is a szakmai szervezetek véleményének figyelembe vételével kívánják összeállítani - tudatta a FAKOOSZ.