A nagyon sok jó intézkedés ellenére még nem elég rugalmas a családsegítő rendszer.
A munkába visszatérő anyák 2016 januárjától már a gyermekük 6 hónapos korától igénybe vehetik a gyed extrát a kormány szerdai döntése értelmében - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és ifjúságügyért felelős államtitkára pénteken egy budapesti konferencián. Novák Katalin elmondta, eddig erre a gyermek egyéves kora után volt lehetőség, jövőre azonban már a gyermek féléves korától folyósítják az ellátást.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyed extra minden 2 év alatti gyermek után külön-külön jár. Ez azt jelenti, hogy az a nő, akinek két 2 év alatti gyermeke van és visszatér dolgozni - akár részmunkaidőben is - a fizetése mellett két gyedet kap.Az államtitkár a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Akadémián tartott rendezvényén a családok nemzetközi napja alkalmából családbarát munkahely díjakat adott át. A díjazottak között volt mások mellett Újbuda, Vác, Szentendre, Dévaványa, Kétújfalu önkormányzata, továbbá a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, a budapesti és a váci fegyház és börtön, a Debreceni Egyetem, az egri Eszterházy Károly Főiskola, a budapesti Uzsoki utcai kórház, az orosházi kórház, a Központi Statisztikai Hivatal és a Heves Megyei Kormányhivatal.
Nagycsaládosok egyesülete: még nem elég rugalmas a családsegítő rendszer
A nagyon sok jó intézkedés ellenére még nem elég rugalmas a családsegítő rendszer ahhoz, hogy minden család megtalálja a saját útját, és ne kényszerpályán haladjon - mondta a Nagycsaládosok Országos Egyesületének munkatársa az M1 aktuális csatornán pénteken.
Borsos-Szabó Ágnest a pénteki nemzetközi családnap alkalmából kérdezték. Véleménye szerint az lenne a legjobb, ha a szülők elhatározása, választása lenne, hogy hány gyermeket vállalnak, nem pedig külső tényezők határoznák ezt meg. Emellett fontos lenne, hogy tudjanak váltani, ha a család helyzete megváltozik, például egy sokáig főállású anya vissza mehessen dolgozni. A sok jó intézkedés ellenére azonban a rendszer még nem elég rugalmas ahhoz, hogy "minden család megtalálja a saját útját", és a több gyermeket vállaló családok még nem kapnak elegendő támogatást.
Szólt arról is: az önkormányzatok is sokat tehetnek a családokért; az egyesület által minden évben a népesedés világnapján, július 11-én kiosztott családbarát önkormányzat-díj odaítélésekor például figyelembe veszik a játszóterek állapotát, azt, hogy van-e bölcsőde a településen, és azt is, hogy vannak-e kifejezetten a családokat segítő szociális intézkedések.
Borsos-Szabó Ágnes szerint ugyanakkor az, hogy mennyire családbarát egy ország, inkább a közgondolkodáson, a családokhoz, gyermekekhez viszonyuláson múlik. Jó lenne, ha a mindennapokban az emberek hozzáállása tükrözné a család jelentőségét, hiszen "egy jó család olyan erőforrás, amelyből egész életünkben építkezhetünk" - mondta.
Az ENSZ 1994-ben nyilvánította május 15-ét a családok nemzetközi napjává.