• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kitart-e még egy évig az egészségügy?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Nem lesz akkora szorítás az ellátókon, és újra belép a tvk fölötti degresszív finanszírozás.

Mély depresszióban van az egészségügy, ám jövőre kicsivel több jut, mint idén: a költségvetés számait nézve nem lesz olyan szorítás az intézményeken és nem lesz olyan szorongató szükséghelyzet – jósolta Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az IME mai kontrolling konferenciáján. Persze kérdés, hogy ki tudnak-e tartani addig az egészségügyben dolgozó emberek, kibírja-e a rendszer a sokadik szűk esztendőt. Némi optimizmusra ad okot, hogy az intézmények eladósodottsága „nem szállt el", a tavaszihoz közel hasonló adatokkal találkoztak a legújabb felmérésben, tette hozzá az államtitkár.

A kórházi dolgozók bérrendezését segítheti a HBCs emelése, illetve az, hogy a 16 százalékos egykulcsos szja bevezetése miatti jövedelemkiesést központi forrásból kompenzálják. Rossz hír a nem költségvetési intézményként működő kórházaknak: ez utóbbi nem biztos, hogy szektorsemleges forrás lesz, így elképzelhető, hogy ezek az ellátók nem részesülnek belőle. Az intézmények heterogenitása már a 27,5 milliárd forintos konszolidációnál is gondot jelentett, ugyanis egy uniós direktíva szerint a gazdasági társaságoknak nyújtott támogatás – még ha önkormányzati, állami tulajdonúak is –  növeli az eladósodottságot. Végül nagy nehezen sikerült a teljes intézményi kört bevonni a konszolidációba, ám nem mindig lesz képes az államtitkárság a gazdasági társaságok érdekeinek is érvényt szerezni, jelezte az államtitkár.

Egy kérdés kapcsán azt is elmondta, hogy a struktúra átalakítását szolgáló, függőben lévő TIOP pályázatokról hamarosan döntenek. Az uniós fejlesztéseket áttekintve több olyan projektet találtak, amelyet beszállítói érdek határozott meg milliárdos forrásigénnyel – az ilyen gyakorlatnak természetesen vége, szögezte le Szócska Miklós.

A struktúra átalakulásának az alap- és járóbeteg-ellátás lesz a nyertese, ígérte, hiszen arra törekszenek, hogy a definitív ellátások minél nagyobb itt része történjen – mindezt a finanszírozási reform is támogatni fogja.

A csoportpraxisokra az alapellátás fenntarthatósága érdekében óriási szükség van: sok helyen ez az egyetlen megoldás az emberi erőforrás gondokra. Kiemelte a praxisalap létrehozásának fontosságát, hiszen a reális értéken adott/vásárolt kereskedés többszörösen hasznos lenne: az idősödő háziorvos át tudná adni a helyét a fiatalabbnak, megállna a kar elöregedése.

Hogy a betegek se maradjanak ki: a Semmelweis Terv hiányzó eleme a népegészségügyi akcióterv. Formálódik a program, de hiányoznak a kreatív, mindenki számára könnyen értelmezhető ötletek, ismerte el Szócska Miklós. A másik terület a várólisták csökkentése és az ellátók ösztönzése arra, hogy szervezzék, kísérjék a beteg útját az ellátás során.

A 2011-re vonatkozó, várható finanszírozási változásokról Mészáros János, az Egészségügyi Szolgáltatói Adatgyűjtési és Kórházstruktúra Átalakítási Bizottság elnöke beszélt. A járóbeteg-ellátásban három százalékkal emelik az alapdíjat, a teljesítményvolumen-korlát (tvk) feletti teljesítményt degresszíven finanszírozzák: tízszázalékos túllépésig 30 százalékot, tíz és húszszázalékos túllépés között 20 százalékot fizetnek. A fekvőbeteg-ellátásban tízszázalékos túllépésig 30 százalékot finanszíroznak. (Mindezt egyelőre feltételesen kell érteni.)

A teljesítménylimitet (tvk) az intézmények által lejelentett (2009. november és 2010. augusztus között) teljesítmény alapján osztják szét, a 43. kormányrendelet melléklete fogja tartalmazni. A tvk meghatározásakor alapelv volt, hogy egyetlen intézményben sem lehet kevesebb 2011-ben a limit, mint 2010-ben volt.