Az immunológia terén elért sikereivel győzte meg a tudományos zsűrit a fiatal egyetemi docens.
A sanofi-aventis/Chinoin alapította Magyar Kutatási Díjat a fiatal magyar kutatónemzedék a kémia, molekuláris biológia, farmakológia és gyógyszerészeti területen elért jelentős tudományos eredményei elismeréseként adják át immár 8. esztendeje.
2010-ben a „Nem kismolekulás megközelítések a betegségek kezelésében és megelőzésében" témakörben vártak pályázatokat. Végül a több tucat pályázatot az eredmények tudományos súlya és a kutatás eredetisége alapján rangsorolták.
Díjadók és díjazottak
Pál Gábor egyetemi docens az ELTE Biokémiai Tanszékén működő, valamint az MTA Enzimológiai Intézet egyik kutatócsoportjával együttműködésben a fehérjék irányított evolúciójával foglalkozó kutatásában a világon elsőként fejlesztett ki olyan reagenseket, amelyek jelentősen javítják az oxigénhiányos betegségek – szívinfarktus, szélütés – utáni felépülést.
A most díjat nyert kutatási eredmény sürgető voltát mi sem bizonyítja jobban, minthogy a szív - érrendszeri betegségek, illetve a szív oxigén hiánnyal járó megbetegedései vezető helyen állnak a halálozási okok között, e kórképek kezelésére éves szinten mintegy 450 milliárd forintot költ az ország.
- Rendkívüli áttörést hozhat a most díjazott kutatás, mely reményeik szerint új terápiás lehetőségeket nyit – értékelte a nyertes pályázatot Aszódi József, a sanofi-aventis/Chinoin tudományos igazgatója.
-Bízunk abban, hogy a sanofi-aventis/Chinoin Magyar Kutatási Díja is felhívja a szakma és a pályázatkezelők figyelmét az eredményeinkben rejlő óriási lehetőségekre. Reméljük, ezután a találmány klinikai hasznosítása is hamarosan elkezdődhet – mondta köszönőbeszédében a díjnyertes.