Önkormányzati tulajdonú, non-profit, közalkalmazottakkal működő, OEP által finanszírozott magánvállalkozás. Ez a magyar orvosok álma.
Nagyjából ez derült ki az Országgyűlés egészségügyi bizottságának keddi ülésén, ahol a magánszolgáltatók, a magántőke egészségügyi szerepvállalásáról folytattak konzultációt a képviselők. Sok újdonságra nem derült fény, mint ahogy elmaradt a látványos adok-kapok is a Fidesz és az MSZP képviselői között, mi több: egy szó sem esett a HospInvestről, s egyáltalán, Egerről. Megállapítást nyert viszont, hogy az alapellátással, s a módosításra szoruló praxistörvénnyel kezdeni kéne valamit.
Például visszatérve a rendszerváltáskor megfogalmazott célokhoz: a betegek többségének nyújtson befejezett - definitív - ellátást, s legyen „kapuőr", aki segíti, irányítja a magasabb szintű ellátásra szoruló betegeit. Ehhez azonban valahogy át kellene lendülni a jelenlegi „félprivatizációs" állapoton (Heintz Tamás Fidesz), gondoskodni kellene az egyre idősebb háziorvosok utánpótlásáról, hiszen Észak-Rajna Vesztfáliában például szerződést bontanak a 68. életévét betöltött háziorvosokkal (Tóth István MSZP). Célszerű lenne csökkenteni az egy-egy praxisra jutó betegek számát, s emellett tisztességes megélhetést biztosítani a doktoroknak, a jelenlegi finanszírozási kondíciók mellett ugyanis képtelenek kigazdálkodni annyi tőkét, amelyből megvásárolhatnák rendelőjüket, illetve azok berendezéseit.
Többen újragondolandónak ítélték az önkormányzati törvény egészségügyi ellátási kötelezettségről szóló fejezeteit is, ám ezt rendszerben, a hozzá kapcsolódó jogszabályok felülvizsgálatával együtt lenne célszerű megtenni (Tukacs István MSZP). A bizottsági alelnök - Schvarcz Tibor MSZP - sem gondolta érinthetetlennek a kétharmados helyhatósági törvényt, mondván, amíg az ebben szereplő részeket nem rendezik újra, nehéz megteremteni az egészségügyi tőkebevonás tisztességes jogi környezetét. Mások - (Havas Szófia MSZP) - viszont úgy vélték „jó helyen van" az ellátási kötelezettségről szóló fejezet ott, ahol van.
Szó esett továbbá a téma túlpolitizáltságáról, a dolgozók jogállásáról, az áttekinthető szabályok hiányáról, arról a trendről, ami Európa-szerte megfigyelhető: mindenhol zajlik a magántőke bevonása az egészségügybe.
Kérdés volt az is (Molnár Ágnes Fidesz), vajon a magánműködtetők megjelenésével jobbá válik-e az ellátás. Ám ez a szocialista képviselők szerint (Tukacs István és Schvarcz Tibor) azért nehezen értelmezhető kérdés, mert hiányoznak azok a minőségi indikátorok, amelyekkel akár a közösségi tulajdonban maradó intézmények munkáját is értékelhetnék. Felvetődött az is (Molnár Ágnes Fidesz) vajon a spontán privatizáció nem a piac megszerzését célozza-e, Schvarcz Tibor szerint viszont a legnagyobb kormány és ellenzéki pártnak nincs mit egymás szemére hánynia a spontán privatizációban mindketten ludasak.