• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lemondtak a sebészeti szakmai kollégium tagjai

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Három nagynevű sebész hagyta el a szakmai kollégiumot, amiért a testület némán asszisztált a reformhoz.

"Az utóbbi hónapokban az egészségügyben, ezen belül szakmánkban munkánkat megbénító kaotikus, átgondolatlan, megalapozatlan elvonások és átszervezések történtek. Sajnos a Sebész Szakmai Kollégium ezen romboló folyamatok tehetetlen szemlélője, esetenként cinkosan hallgató, vagy együttműködő partnere volt. Ezek kényszerítettek azon elhatározásra, hogy a mai nappal kollégiumi tagságomról lemondjak!" - írta március végén Dr. Jankovich Mihály főorvos, az Esztergomi Vaszary Kolos Kórház Sebészeti Osztályának vezető főorvosa prof. dr. Jakab Ferencnek, a kollégium elnökének.

Mint a professzor írja: úgy érzem méltatlanná váltam, vagy váltunk a legmagasabb szakmai gremiumnak járó tiszteletre és bizalomra. Szerintem is egyértelmű, hogy szükség van egészségügyi reformra, racionalizálásra, a sebészeti ágyak számának csökkentésére, de nem ilyen formában, ilyen módszerekkel, hanem elsősorban szakmai betegellátási, másodsorban gazdasági és egyáltalán nem politikai szempontok szerint. A Kollégiumnak mint az egészségügyi miniszter szakmai tanácsadó testületének még akkor is hallatnia kellett volna szavát, ha esetleg nem kérték ki a véleményét!


Kollegáink elvárták volna, hogy határozottan tiltakozzunk a sebészetet különösen sújtó alulfinanszírozottság, volumen korlátozás, az elsősorban politikai megegyezés alapján létrehozott 10-15 ágyas sebészeti osztályok, ugyanakkor hasonlóképpen működésképtelen kiemelt osztályok létesítése, az ügyelet és progresszív ellátás finanszírozási anomáliái, a szakorvosképzés teljes lerombolása és még számos negatív intézkedés ellen - sorolta a levélíró.


Határozottabban követelnünk kellett volna a szakmánkat érintő döntésekbe való beleszólásunkat. Egyre több kolléga kérdezi: Mit tettetek, vagy próbáltatok megtenni a Kollégiumban, hogy a jelenlegi helyzet ne jöjjön létre? Nem tudok válaszolni – ezért lemondok! - áll a levélben.


A lemondáshoz azóta másik két nagyhírű szakember is csatlakozott, dr. Perner Ferenc, a SE Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának professzora, valamint dr. Faller József, az egyetemi Kútvölgyi úti Klinikai Tömb tanára.


- A közvélemény és az orvostársadalom előtt tettestársak vagyunk, hisz nem hallattuk a szavunkat. Ettől kezdve nincs mire hivatkozni, nem érdemlünk megbocsátást. Természetesen mindenkinek van vesztenivalója, de főleg saját lelkiismeretünknek tartozunk számadással! – írta a tagságról lemondó levelében Dr. Perner Ferenc professzor. Idézzük: "A Transzplantációs és Sebészeti Klinika –mint kiemelt intézet- ágyainak számát 20%-al csökkentették. Az előjegyzési idő meghosszabbodása, főleg a tumoros betegek életkilátásait befolyásolja negatívan. (Több mint 30 nap a várakozási idő!) Jelentősen csökkent a transzplantációk száma, ami eddigi tevékenységünk eredményének és a szervre váró betegek reményének végét jelentheti. Ennek kizárólagos oka a donorszám csökkenése, amely a financiális megszorítás és ágyszám csökkentések ( intenzív!) bevezetése és ezek morális hatása kollégáinkra. Megszűnt a progresszív ellátás finanszírozása és az ágyszám leépítéssel a TVK is csökkent. Csökkentették
a bérkeretet, így a nyugdíjas korú kollégák megalázó jövedelmi viszonyok közé kerültek a megállapított óraszámmal. Budapesten hat sebészeti osztályt szüntettek meg.

Ki látja el majd a betegeket? Mi lesz az állás nélkül maradt, egyes specialitásokban egyedülálló képzettségű és gyakorlatú kollegákkal? Amire eddig nem volt példa, egyetemi klinikai tanszékvezető mondott le intenzív ágyainak megszüntetése miatt. Országos intézet igazgató professzorának azonnali hatállyal mondott fel a miniszter. A diktatórikus eljárás nem igényli a kollektív véleményt, bölcsességet- így ránk sincs szükség – írja a professzor, hozzátéve: engem a Semmelweis Egyetem delegált a Kollégiumba, ahol a szervátültetést is képviselem. Még reméltem, hogy tehetek érte valamit, de be kell látnom, jelen körülmények között ennek kevés a lehetősége, egyetlen megoldásként
lemondok kollégiumi tagságomról".

Faller Józseftől megtudtuk, hogy a szakmai kollégium egy tagja kezdeményezte: üljön össze a grémium, részint megbeszélni a helyzetet, részint megfogalmazni azt az állásfoglalást, amelyet a kilépők hiányoltak a reformfolyamatok kapcsán. - Igaz, ha kérdeztek minket, mi válaszoltunk, de általában elmondható, hogy mint szakmai tanácsadó testület, passzívan figyeltük a folyamatot, nem léptünk fel határozottan az átgondolatlan, káros elemekkel szemben. A kilépést figyelemfelkeltésnek szántuk, s lehet, ha a közeljövőben történik valami, akkor „visszalépünk"- fogalmaz Faller doktor, aki a hetvenes évek óta volt tagja a szakmai kollégium jogelődjének, a Sebész Kollégiumnak is.