• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Már nincs állami tulajdonban a cseh egészségügy többsége

Egészségpolitika Forrás: MTI

Magánkézben lévő egészségügyi intézményekben dolgozik az orvosok majdnem 69 százaléka.

Nincs már állami tulajdonban a csehországi egészségügy többsége - derült ki abból az összeállításból, amelyet a prágai Egészségügyi Információk és Statisztika Intézete (ÚZIS) hozott nyilvánosságra honlapján.


Csehországban a tavalyi (2007-es) év végén összesen 27 628 egészségügyi intézmény működött, de ebből csak 249 volt állami tulajdonban. Ezeket az állami intézményeket - egyetemi kórházak és nagy kórházak - a minisztériumok hozták létre. További 27 379 intézmény - kisebb kórházak és gyógykezelők - a régiók, a települések, fizikai személyek, az egyházak és más jogi személyek tulajdonában vannak. Az 1989 novemberi rendszerváltás előtt minden egészségügyi intézmény az állam kezében volt Csehországban.


"A régiók 171, a városok és községek 186, fizikai személyiségek, egyház és más jogi személyek pedig 27 022 egészségügyi intézményt működtetnek" - olvasható az ÚZIS honlapján.
Az állami egészségügyi intézmények foglalkoztatják a csehországi orvosok 18, az egészségügyi személyzet 25 százalékát. Az állami kórházakban lévő ágyak az összes ágykapacitás 28 százalékát teszik ki.


A regionális intézményekben dolgozik az orvosok nyolc és az egészségügyi személyzet 11 százaléka. A régiók 60 fekvőbetegeket kezelő intézményt, kórházat működtetnek; ezekben van az ágykapacitás nem egészen 12 százaléka.


Magánkézben lévő egészségügyi intézményekben dolgozik az orvosok majdnem 69 százaléka. Ezekben az intézményekben van a teljes ágykapacitás 52 százaléka.


A csehországi egészségügyi intézményekben a tavalyi év végén összesen 43 700 orvos, s több mint 105 400 egészségügyi személyzet dolgozott. Egy orvosra átlagban 238 ember esik Csehországban.


A háziorvosi és a gyermekorvosi ellátás gyakorlatilag teljes mértékben - több mint 80 százalék - magánkézben van, s minden régióban többé-kevésbé egyformán hozzáférhető. A régiók között azonban eltérések vannak ginekológiai és a fogorvosi szolgáltatások hozzáférhetősége terén.


Egy-egy háziorvosra átlagban 1408 páciens esik, egy fogorvosra 1700 páciens, míg egy gyermekgyógyászra 4150 asszony.
Csehországban összesen 192 kórház van 63 662 ággyal. A különféle szakkórházak, gyógykezelők, intézmények, aggotthonok száma 153, s ezekben összesen 22 191 ágy található. A klasszikus gyógyfürdők száma 85, s ágykapacitásuk 25 737. Gyakorlatilag szinte már minden gyógyfürdő magánkézben van. Százezer lakosra 82,7 ágy jut Csehországban. Ebbe nincsenek beleszámolva a gyógyfürdők ágyai.