Több mint gesztus – sorolta Szócska Miklós a díjátandó ünnepségen az alapellátásban megvalósult és várható változásokat.
Bár a tavaly márciusi pályázati kiírásban a három legtöbb szavazatot elnyert praxis díjazása szerepelt, a zsűri a beérkezett javaslatok tartalma és a tömeges internetes szavazó miatt úgy határozott, hogy az első alkalommal meghirdetett Év Praxisa pályázaton a legtöbb voksot begyűjtő első 10 praxist hirdeti nyertesnek, s ezen túl egy posztumusz és három különdíjat is kiad – tudtuk meg az ünnepélyes eredményhirdetésen.
Mint arról már több ízben beszámoltunk, az Országos Alapellátási Intézet márciusban meghirdetett versenyében betegek és kollégák javasolhatták a szerintük díjazásra méltó háziorvosi team-eket, a beérkezett több mint 100 pályázatból 55 felelt meg a kiírásnak. A zsűri által kiválasztott 10 történetre a pályázat honlapján szavazhattak az érdeklődő olvasók, s mivel még a 10. történetre, illetve annak főszereplő háziorvosára is több ezer szavazat érkezett – méltán, az orvosokból (köztük az alapellátásban dolgozók szakmai vezetőiből), művészekből és közéleti személyiségekből álló zsűri mindenkit győztesnek nyilvánított a háziorvosi team-ek presztizsét növelni, illetve kifejezni akaró pályázaton. Csak jelzésként: az abszolút győztes első helyezett 55.839 szavazattal került az élre.
Az első Év Praxisa pályázat nyertesei:
1. Dr. Hubert János és munkatársai (Tapolca)
2. Dr. Kozma Richárd és csapata (Mezőkövesd)
3. Dr. Demeter Erzsébet és munkatársai (Szolnok)
4. Dr. Tóth Katalin és munkatársa (Dunakeszi)
5. Dr. Olasz Mária és munkatársa (Gyula)
6. Dr. Parádi Éva és munkatársa (Kajárpéc)
7. Dr. Juhász László és munkatársa (Budapest)
8. Dr. Lukács József Attila és munkatársa (Budapest)
9. Dr. Fehér László és munkatársa (Gyula)
10. Dr. Roszbor József és munkatársa Budapest)
A zsűri posztumusz díjat adományozott Dr. Lamos Zoltánnak, a nemrégen elhunyt nádudvari gyermekorvosnak, akinek hiányát ajánlói szerint az egész város érzi.
Különdíjban részesült több évtizedes munkája elismerésekén Dr. Hilbert László, Méhtelek, Garbolc, Magydohos, Kisdohos és Tiszaberek településeinek háziorvosa, valamint Dr. Németh Szilvia, aki a hátrányos helyzetű Sály községben 38 éven át volt háziorvos, illetve Dr. Rácz József, aki Nábrás, továbbá Ölcsvaapáti és Kérsemjén háziorvosa csaknem 40 éve, emellett szakfelügyelő főorvos is.
Az ünnepélyes díjátadón elmondott köszöntőjében Szócska Miklós, az ágazat államtitkára legelőször is köszönetét fejezte ki a díjazottaknak s rajtuk keresztül az alapellátásban dolgozóknak, amiért kitartottak és helytállnak az egészségügyben, majd a praxisokra vonatkozó, már eldöntött és bevezetett, illetve a tervezett változásokat sorolta. Mint elmondta, ezek már túlmutatnak a decemberi, gesztusértékű többletfinanszírozáson, amiben az ágazatban fellelt maradványpénzeket osztották szét az alapellátók között.
Az alapellátást továbbra is prioritásként kezelik három fő irányban: újragondolják a finanszírozás rendszerét, kezelni fogják a terület emberi erőforrás-krízisét és fejlesztik az informatikát.
Csak címszavakban az eddigiek: januártól online jelenthetnek a háziorvosok az OEP-nek, és valódi kapuőrként, az ellátás középpontjában állva nyomonkövethetik, milyen közfinanszírozott ellátást vesznek igénybe betegeik.
Ez év második felében újraindítják az egyszer már debütált, majd megszüntetett eszközfinanszírozási rendszert, erre 1,5 milliárd van elkülönítve a költségvetésben - tért rá a tervekre az államtitkár.
A szándékok szerint kedvezményes hitelkonstrukciókkal és praxisalappal megtámogatják a praxisjog tervezett új szabályozását és 2,5 milliárdos többletfinanszírozással egészítik ki, illetve fejlesztik tovább a indikátorrendszert. Középtávon tervezik megvalósítani a háziorvosi kompetenciarendszer bővítését, az ezt elősegítő képzési rendszer kidolgozásával.
Mint az államtitkár elmondta, deregulációs lépéseket is tett, illetve tervez az államtitkárság, ehhez a www.deregulacio.hu-n továbbra is várják a javaslatokat. Ami már megvalósult: 70 év felett eltörölték a továbbképzési kötelezettséget, nem kell elszámolási nyilatkozatot adniuk az orvosoknak, és egyelőre a pro familia vényfelírásnál ismerik el az alapellátók egyéb szakvizsgáját, a doktorok képzettségük szerint rendelhetnek gyógyszer maguknak és családtagjaiknak.
A cél, hogy izgalmas szakmai lehetőségekkel és anyagilag vonzó körülményekkel tartsuk meg az orvosokat, akikre a nehéz gazdasági helyzetben a betegeiknek még inkább szükségük van – tette hozzá az államtitkár.