• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Millióan vesztik életüket hamis gyógyszerektől

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

A hamis gyógyszerek évente akár 1 millió ember halálát is okozhatják a becslések szerint.

A nemzetközi szinten forgalomba kerülő gyógyszerek 10-25 százaléka, az interneten kínált készítmények több mint 50 százaléka lehet hamisítvány. A US Pharmacist főszerkesztőjének, „A hamis gyógyszerek valódiak" című írását idézi friss bejegyzésében a Secure Pharma Chain blogja. A cikk őszintén taglalja a gyógyszerhamisítás veszélyeit, miközben a probléma kezelését sürgeti.

A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) hírlevele szerint a hamis gyógyszerek problémája először 1985-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Kenyában rendezett konferenciáján kapott nyilvánosságot. Azóta napirenden van a kérdés, bár a probléma elterjedtsége és illegális terjesztése miatt valós mértékéről nem állnak rendelkezésre adatok. Egyes becslések szerint a világon forgalomba került gyógyszerek közül tízből egy lehet hamis, mások úgy vélik, akár minden negyedik készítmény hamisítvány lehet. Bár az arányokról vitatkoznak, abban gyakorlatilag minden hozzáértő egyetért, hogy napjainkban az internet jelenti a hamisítványok terjesztésének fő motorját. A WHO szerint legkevesebb minden második, online hirdetett és eladott gyógyszer hamisítvány.

A hamisítók nem nagyon tesznek különbséget a gyógyszertípusok között. A WHO szerint a hamis készítmények 60 százalékát olyan népszerű termékek teszik ki, mint az antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, allergia elleni és hormontartalmú gyógyszerek. Ugyanakkor csak az elmúlt évben hamis fogyasztószerek, H1N1 vírus elleni gyógyszerek, sőt hamis sebészeti hálók nyomaira is bukkantak az Egyesült Államokban.

A hamis gyógyszerek gyártásával járó hasznot tekintve a Pfizer például úgy becsüli, a hamis Viagra értékesítése tízszer olyan magas profitot termel, mint a heroin terjesztése. Egy, a szerző által idézett volt FBI ügynök szerint a drogkereskedők a haszon reményében az Ecstasy gyártása helyett koleszterincsökkentőket készítenek. Összességében a szakértők úgy látják, hogy a gyógyszerhamisítás mintegy 75 milliárd dolláros üzletet jelent a hamisítóknak.

Egyes becslések szerint a hamis gyógyszerek évente egymillió ember halálát okozzák világszerte. Ennek és a fentebb ismertetett adatok okán rendkívül fontos, hogy az egészségügyi szakemberek felhívják a betegek figyelmét a problémára, figyelmeztessék őket az internetes vásárlás veszélyeire, és minden körülmények között óvatosságra intsék a fogyasztókat.