Az orvost azért kell megfizetni, hogy ne pénzért dolgozzon - mondta a MOK alelnöke.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) 2010-es bértáblája szerint 200.000 és 1,3 millió forint közötti nettó fizetést kellene kapniuk az orvosoknak. Az orvost azért kell megfizetni, hogy ne pénzért dolgozzon – kezdte előadását dr. Nagy Ferenc, a MOK alelnöke, aki a köztestület bértábláját mutatta be egy szakmai konferencián. Szerintük csak ezzel az életpályamodellel lehet hatékonyan küzdeni a hálapénz ellen.
A MOK szerint nem az a kérdés, van-e forrás a fizetések emelésére, hanem az, elindul-e egyáltalán a folyamat, tesz-e a kormányzat lépéseket annak érdekében, hogy a fizetések emelése meginduljon.
A köztestület 2010-es életpályaterve szerint a bérrendezést meg kell kezdeni, s ezt bértábla alapján látják megoldhatónak. Javaslataikat konkrét számokba foglalták. A béralap a pályán töltött évek számával emelkedne. Így egy frissdiplomás orvosnak nettó 200.000 forintot kellene kapna, míg a tíz éve pályán lévő kollégája 492.295 forintot vihetne haza havonta. Aki negyven éve gyógyít, 1,3 millió forintot kapna kézhez. A bér minden évben a hivatalos infláció mértékével emelkedne. A nettó órabéreket is meghatározták, 1150, 2500 és 14.778 forintos díjazásban részesülnének a doktorok képzettségüktől, a pályán töltött időtől függően.
Az első szakvizsga 20, míg a második további 10 százalékos emelést jelentene az alapbérre építve. Szintén kiegészítést kapnának az orvos oktatók, és a tudományos fokozatok megszerzése is béremeléssel járna. Az eseti megbízási díj minden esetben alku tárgya lenne, annyi kikötést kellene tenni a kamara javaslata szerint, hogy ez nem lehetne kevesebb, mint a bértáblában meghatározott összeg időarányos része. A nyugdíjas orvosok illetményét is az adott év bérszintjére emelnék.
A szakmai előrehaladással kapcsolatos kívánalmakat is megfogalmazták a kamaránál, eszerint az öt éve a pályán lévő doktoroknak önálló szakorvosként kellene dolgozniuk, míg 10 évvel a munkába lépés után vezetésre alkalmas tudással, döntési lehetősséggel kellene rendelkezniük.