Átmenetileg, az orvos írásos felhatalmazásával elláthatják korábbi feladataikat az azokra nem kiképzett ápolók.
A kórházigazgatók véleményét akceptálva, a betegellátás folyamatosságának biztosítása érdekében megjelenése pillanatában módosítja a kórházi ápolók tevékenységét és kompetenciáját szabályozó új rendeletét a tárca, így pénteken, a közlönyben már a kompromisszumos rendelkezés jelenik meg – jelentette be ma rendkívüli tájékoztatón az egészségügyi miniszter.
Székely Tamás elmondta, véleménye nem változott arról, hogy ez fontos jogszabály és mindenki csak olyan feladatot lásson el az egészségügyben, amihez a képzettsége is megfelelő, mégis, rugalmasan viszonyultak a kéréshez, ezért változtattak.
Mint ismeretes, a vitát az robbantotta ki, hogy a friss rendelet a szakdolgozók egy részének – képzettség híján - nem tette volna lehetővé bizonyos terápiás mozzanatok, - például infúzió bekötése, katéter behelyezése - elvégzését mindaddig, amíg az arra előírt képzésen-továbbképzésen nem vesznek részt és vizsgát nem tesznek. Ám a licence-vizsgákról szóló jogszabály még nem jelent meg, az uniós kodifikációs menet még tart, ezért a tanfolyamok szervezése még el sem kezdődhetett. Ezért helyezte kilátásba Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke egy sajtónyilatkozatban azt, hogy az intézmények nem fogják betartani a rendeletet, mivel attól jobbára leállna az ellátás.
Mint Székely Tamás fogalmazott, azért nem gondolták, hogy a jogszabályból probléma lehet, mert a 83.000 működési engedéllyel rendelkező szakdolgozóból mindössze 5444-et érintett volna a rendelet, azaz ennyien nincsenek jogosítva ezekre a beavatkozásokra, ami csupán 6 százalékuk. Ám ha az igazgatók és szakmai szervezetek szerint ezt a munkát zömmel éppen ezek a szakdolgozók végzik, és a rendelet hatálybalépésétől leáll a betegellátás, akkor ezt a minisztériumnak figyelembe kell venni.
A kompromisszum szerint az orvos írásbeli utasításával, és ennek a szakdolgozó munkaköri leírásába való átvezetésével – felhatalmazást kapnak az ápolók e terápiás mozzanatok elvégzésére, ám legkésőbb a licence-vizsgákról szóló rendelet hatályba lépését követő fél évig, azaz, akkor már érvényüket veszítik ezek a jogosítványok és ilyen, átmenetinek tekinthető engedély már nem adható ki, az érintettek pedig azokon a kórházi osztályokon tehetik le a vizsgát, melyeken most is dolgoznak – ismertette a tárcavezető.