• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Semmelweis Terv: konzultáció kezdődött

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Több mint százhúsz kórházigazgatóval egyeztetett ma Szócska Miklós a Semmelweis Tervről.

A várólisták ledolgozása, a betegutak rendezése (a területi ellátási kötelezettség áttekintése), valamint a túlélést biztosító 27,5 milliárd forint szétosztása a legsürgetőbb feladata az egészségügy irányítóinak, derült ki Szócska Miklós szavaiból. Az egészségügyért felelős államtitkár ma azért tartotta fontosnak, hogy a sajtó nyilvánossága elé álljon, mert megkezdődött a Semmelweis Terv széles körű konzultációja a kórházigazgatókkal és a szakmai szervezetekkel. Az első találkozó (negyedévente ismételni fogják) máris kiváló alkalom volt arra, hogy a transzparencia és partnerség, valamint az elkerülhetetlen átrendeződés jegyében szervezett összejövetelen teszteljék, mennyire nyitottak az intézmények vezetői az államtitkárság javaslataira.

A konzultáción részt vevő szakmai szervezetek optimistának bizonyultak. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség, Jákó Kinga, az Egyetemi Klinikák Szövetsége, Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete, Eszenyi Géza, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület és Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 képviseletében hangsúlyozták, hogy előremutató az együttműködés, egyhangúan üdvözölték a szaktárca módszereit, sőt: elképzeléseit. Szintén teljes összhangban hívták fel az államtitkár figyelmét az egyre aggasztóbb humánerő gondokra: az állandósult, már-már a betegellátást akadályozó orvos- és nővérhiány, a kiégett, depressziós szakdolgozók legalább olyan veszélyt jelentenek, mint a hiányzó források. Szócska Miklós jelezte, hogy hathatós lépések várhatók ez ügyben, és ha sikerül elérni, hogy a kórházak között hatékonyabb legyen az együttműködés, akkor a megtakarított pénzt a munkakörülmények javítására és a bérek emelésére lehet majd fordítani. Szintén lesz lehetőség némi bérkorrekcióra jövőre az alapdíj emelésével (a HBCs-t 146 ezer forintról 150 ezer forintra emelik).

Mint Rácz Jenő – aki a Veszprém megyei kórház főigazgatója is – elmondta, javaslatokat fogalmaztak meg a megyei integrációs lehetőségekre vonatkozóan az államtitkárnak, s hozzátette, hogy saját megyéjében már el is kezdte szervezni az együttműködést az intézmények és a fenntartók között.

A tájékoztatót a bizakodás légköre jellemezte, Szócska Miklós meg is jegyezte, hogy tavaly ilyenkor éppen zöldszalagos tiltakozás folyt, most pedig a még nehezebb helyzet dacára is együttműködő partnerek az egészségügy szereplői.

A tájékoztatón nyoma sem volt a terv kapcsán éledő kételyeknek, pedig az egyes kórházak államosításának elutasítása, az erős fideszes önkormányzatok ellenállása sugallja ezeket. Nem beszélve a homlokegyenest különböző elképzelésekről: a budapesti holdingot szorgalmazó Pesti Imre, és a holdingokat mint különutas megoldást elvető Semmelweis Terv között feszül.