• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tényeket kér a tárca az ombudsmantól

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

A szaktárca kezdeményezi, hogy az ombudsman ossza meg velük az OPNI bezárásával kapcsolatos állításait alátámasztó adatokat.

Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa tegnapi napon közleményben nyilvánosságra hozta az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) megszüntetése kapcsán tett főbb megállapításait.

A minisztérium ezzel kapcsolatban fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy az (OPNI) megszüntetése után egy beteg sem maradt ellátatlanul. Kétségtelen, hogy az átszervezést illetve a betegek elhelyezését fokozottabb körültekintéssel is meg lehetett volna oldani, de még az átmeneti időszak alatt sem jelentkeztek olyan problémák, amelyeknek megoldását az átvevő intézmények ne orvosolták volna. Az OPNI fekvőbeteg ellátó feladatainak átadása 2007. április 1-jétől folyamatosan történt és 2007. december végére be is fejeződött. Az OPNI pszichiátriai profilját három tulajdonos-fenntartó vette át: a Fővárosi Önkormányzat (410 ágy), SOTE (95 ágy) és a Pest megyei Önkormányzat (20 ágy), a neurológiai feladatainak ellátását európai színvonalon az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet biztosítja. Az OPNI-ban folytatott kutatási feladatokat a Semmelweis Egyetem vette át. Így többek között a prior-program is az Egyetem által befogadásra került.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentése nem veszi figyelembe, hogy a főváros lakossága egészségügyi ellátásának megszervezésében nem az a legfontosabb körülmény, hogy a beteg Pesten vagy Budán lakik, sokkal inkább az, hogy a főváros egész területén elérhető az adekvát ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató. A stroke ellátás a Budai oldalon a Szent János Kórházban biztosított. Az OPNI megszüntetését követően mind a betegforgalom, mind a diagnosztikai ellátást igénybe vevők száma megemelkedett a Szent János Kórházban. Ezért nem fogadható el az a megállapítás, hogy Buda és Buda környékén élők európai színvonalú stroke ellátás nélkül maradnának. Nincs olyan területe a fővárosnak, amelyről 30 percen belül ne tudná a mentő a megfelelő intézménybe szállítani a beteget. Nem értünk egyet azzal a megállapítással sem, miszerint a pszichiátriai ágyak számának csökkenésével arányosan nő a pszichiátriai betegek által elkövetett bűncselekmények száma. Ilyen irányú hazai és nemzetközi tapasztaltok a tárca előtt nem ismeretesek. Ezért is kezdeményezzük, hogy az ombudsman ossza meg velünk az állításait alátámasztó adatokat, tényeket.

A tárca külső szakértők bevonásával tanulmányozza az ombudsmani jelentést, külön figyelmet fordítva az ombudsman által megfogalmazott ajánlásokra. Ezek eredményét az egészségügyi miniszter megküldi az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és tájékoztatja a közvéleményt.

                                           Egészségügyi Minisztérium Sajtóiroda