Hihetetlen, de tény: akut infarktusellátásban megelőzzük Angliát és Franciaországot is - hangzott el Balatonfüreden.
Az European Heart Journal legújabb számából kiderül, hogy csaknem 50 ország összehasonlításában bármilyen váratlan is, de az akut infarktusellátásban Angliát, Franciaországot és Spanyolországot is megelőzve a 6-7. helyen áll Magyarország.
A csaknem 3 ezer tagot számláló MKT, az egyik legnagyobb orvostudományi társaság hazánkban. A május 5-8. között megrendezett tisztújító esemény egyúttal kreditpontokat is nyújtó rendezvény. Leköszönő elnök Prof. Dr. Forster Tamás, új elnök Prof. Dr. Merkely Béla, leendő elnök, az eddigi főtitkár Prof. Dr. Kiss Róbert Gábor lett.
A kongresszus a korábbi évekhez hasonló, mintegy 160 előadóval és csaknem 1700 résztvevővel büszkélkedhet. A benyújtott absztraktokból sincs hiány, számuk 200-220 körüli, a bíráló bizottság csupán 38 posztert utasított vissza.
A számtalan témát felölelő programon a prevenció, a katéteres ellátás mikéntje, és természetesen a szívgyógyászatban alkalmazható legújabb tudományos eljárások kerültek terítékre.
Zámolyi Károly főorvos a kongresszust a folyamatos továbbképzés egyik állomásának nevezte. Nagy jelentőségűnek tartotta, hogy a résztvevők az őket leginkább érdeklő előadásokat megválaszthatják. Fontosnak ítélte a szakterületen dolgozók személyes találkozását, mondván, a kötetlen beszélgetések olyan nyomokat hagynak az orvosokban, amelyek akár mélyebb hatásúak lehetnek, mint valamely szakkönyv olvasása.
A jövőről szólva Zámolyi professzor továbbra is a prevenció fontosságát hangsúlyozta, kiemelte az életmódbeli, a fizikai aktivitással megszerezhető megelőzést, emellett nem hallgatta el, hogy a betegség-megelőzésben, illetve a kór romlásának megakadályozásban igenis kiemelkedő szerep jut a gyógyszeres kezelésnek is.
A kongresszus rangját emelve, neves külföldi előadók is felszólaltak. „Sudden cardiac deadth: where are we now?" címmel tartotta angol nyelven mondandójá Dogulas P. Zipes professzor, akit a Társaság a rendezvényen tiszteletbeli taggá választott. A világ egyik leghíresebb elektro-fiziológusáról van szó, aki szakmája generációit nevelte ki, megannyi, az elektro-fiziológiával kapcsolatos könyv szerzője. A többszörösen kitüntetett kardiológus csaknem fél évszázada az amerikai orvostársadalom, az Európai Kardiológus Társasága és különböző orvostársaságok megbecsült tagja. Ma az Inidiana University Krannert Institute of Cardiology intézetben fő kutatási területe az aritmia és az elektro-fiziológia.
Tegnap vendégelőadó volt George Kunos magyar származású professzor is, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. Az USA-ban dolgozó világhírű szakember jelenleg a szív beidegzésével, a szívre ható bizonyos diogén aminokkal és olyan gyógyszercsoport kifejlesztésével foglalkozik, amely ha sikeres lesz, akkor a központi idegrendszeren keresztül hatva a szervezet zsírraktározását kedvezően befolyásolja majd. A szer lesz az első a fogyókúrában áttörést hozó gyógyszer. George Kunosnak az MKT kongresszusán emlékérmet adtak át.