A tevékenység szabályozásának változtatásait a szakma képviselői indítványozták.
Az Egészségügyi Minisztérium újra kívánja szabályozni az otthoni szakápolási tevékenység feltételrendszerét. Az erről szóló terv már elkészült, a szakmai és társadalmi egyeztetés folyamatban van. Az új szabályozást a tárca őszre ígéri - írja a Magyar orvos legfrissebb száma.
Országszerte jelenleg körülbelül 350 szolgáltató foglalkozik otthoni szakápolással. A tevékenység szabályozásának változtatásait a szakma képviselői indítványozták. Pontosan meghatározásra kerül például, hogy a szakápolók mind a kezelendő betegeknek, mind hozzátartozóiknak milyen segítséget nyújthatnak az ellátás keretében. Bevezetik a minden ápoló számára kötelező ápolási dokumentáció vezetésének kötelezettségét is - fogalmaz a folyóirat.
A jogszabálytervezet meghatározása szerint: az otthoni szakápolás a biztosított otthonában vagy tartózkodási helyén, kezelőorvosának rendelésére, szakképzett ápoló által végzett tevékenység. Az otthoni hospice-ellátás a biztosított otthonában vagy tartózkodási helyén végzett olyan szakellátás, melynek célja a beteg és környezetének segítése, a beteg fájdalmainak és egyéb kínzó tüneteinek megszüntetése vagy csökkentése, a beteg életminőségének javítása, valamint a beteg szakszerű ápolása és pszichés, szociális támogatása. Otthoni hospice-ellátás csak akkor valósulhat meg, ha a beteg lakásában ahhoz adottak a személyi és tárgyi minimumfeltételek.
A tervezet részletesen kitér arra, milyen szolgáltatások nyújthatók csak az otthoni szakápolási- , illetve hospice-ellátás keretében, s azt is, milyen feltételekkel kaphat működési engedélyt a szolgáltató. A jogszabály melléklete pontosan megszabja azt is, hogy az otthoni szakápoláshoz milyen eszközökkel, felszerelésekkel kell rendelkeznie a szolgáltatást végzőnek. Ugyancsak feltételként szabja meg a tervezet a szolgáltató vezetői posztjának iskolai végzettségét. Eszerint a szakmai vezetőnek rendelkeznie kell egészségügyi főiskola intézetvezetői, szakoktatói szakán vagy egyetemen szerzett diplomás ápolói oklevéllel, illetve OKJ-s ápolói képesítéssel, ha minimum hároméves szakmai gyakorlata van már.