• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Van még fineszük a kórházvezetőknek

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A kezdeményező készséget kioltó folyamatos válság már létformájukká vált.

A válságmendzsmentről, mint állandósult létformáról beszélt dr. Ivády Vilmos, a Semmelweis egyetem gazdasági-műszaki főigazgatója, aki azt vizsgálta az IME konferenciáján elhangzott előadásában, hogy miként hat a permanens krízis a menedzsmentre.

 

Szépirodalmi példával, Szolzsenyicin: Iván Gyenyiszovics egy napja című regényével illusztrálta a túlélés lényegét: „már az is jó, ha megúsztuk a mai napot". A folyamatos válsághelyzetben mindenki túlélővé válik, átalakul a magatartása és a célrendszere: nem a kitörésre koncentrál, hanem „csak" a túlélésre.

Így van ez a kórházi menedzsmenttel is, amely a folyamatosan beszűkülő mozgástérben különböző praktikákkal igyekszik biztosítani intézménye túlélését. A vezetők „fineszét" bizonyító praktikákat rendkívül szellemesen, a regényből vett részlettel illusztrálta, behelyettesítve a megfelelő kifejezetéseket: „Ezektől a százalékoktól (tvk) sok függ, jóval több, mint magától a munkától. Ha egy brigadérosnak (szakmai, gazdasági vezetőnek) esze van, a százalékokra (tvk) megy rá. Ettől függ az élelmezés (OEP bevétel). Bizonyítsd be (OEP jelentés), hogy megcsináltad azt is, amit nem csináltál; amire magas a norma (szakmai protokoll, ÁNTSZ előírás), igyekezd lenyomni. De ehhez jó sok finesze legyen ám a brigadérosnak (szakmai, gazdasági vezető)."


Ivády szerint a válságmenedzsment területei fokozatosan beszűkülnek, hiszen nincs ráhatásuk a bevételekre, a tvk visszafogása miatt egyre kisebb a teljesítménynövelési érdekeltség. 2011-re azonban némi optimizmussal tekint, hiszen a tervek szerint újra belép a tvk feletti degresszió. Ugyanakkor a kiadási oldalon is csekély eredményesség ígérkezik: a kiadáscsökkentő lehetőségek kimerülnek, nem lehet például tovább „fejni" jutalmazás helyett a húzó szervezeti egységeket. Megtakarítási lehetőségek inkább az intézményeken kívül keresendők: némi mozgásteret lát az intézmények együttműködésében, az ellátás térségi szervezésében, a betegutak menedzselésében.

A folyamatosan alkalmazott válságkezelő eszközök kedvezőtlen állandósult hatásaként elhal a kezdeményező készség, a dolgozók külföldi munkavállaláson gondolkodnak, másodállást vállalnak, igényt tartanak a paraszolvenciára, vagy egyszerűen közönyössé, fásulttá válnak.

A hosszas válságmenedzsment nem a kilábaláshoz, hanem a stagnáláshoz vezet, mert egyetlen célja van: az életben maradás. Ivády Vilmos azzal zárta előadását, hogy „nincs hová szöknünk, nincs hová hátrálnunk, de van még fineszünk és nem adjuk fel, a válság már amúgy is létformánkká vált…"