• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

ReWalk: kerekesszék helyett robotnadrág

Egészségmagazin Forrás: washingtonpost.com , weborvos.hu Szerző:

A fejlesztő százszázalékos mozgáskorlátozottakat is mobilizálna a következő találmánnyal.

Januárban, éveken át végzett izraeli és Egyesült Államokbeli klinikai vizsgálatok után, kereskedelmi forgalomba kerül a kerekesszék új alternatívája, amelyet januártól vásárolhatnak meg a világ különböző részein működő rehabilitációs központok. A Washington Post szerint az eszköz – az úgynevezett „robotnadrág" – érzékelők és motorok segítségével lehetővé teszi, hogy mozgásképtelenné vált emberek álljanak, menjenek, vagy akár lépcsőt is járjanak.

A fejlesztés négy évig tartott, az ötlet pedig igencsak inspiráló körülmények között született: a készülék feltalálója, Amit Goffer izraeli mérnök – közlekedési baleset folytán – mozgásképtelenségre kárhoztatva kezdett el töprengeni azon, hogyan változtathatja a helyét valaki, aki sem mások segítségét, sem a klasszikus eszközöket nem akarja vagy tudja igénybe venni.

Az idea kivitelezésére Goffer céget alapított: a high-tech járógépet ma az Argo Medical Technologies Inc. forgalmazza. A vállalkozásban több robotikai és orvosi exoskeletonokat gyártó cég működik együtt. [Exoskeleton: az emberi testet magába foglaló teherhordó-helyváltoztató szerkezet, ’külső csontváz’.

A „ReWalk"-nak elnevezett berendezés segíthet a paraplégiásoknak (alsótesti és alsóvégtag-bénulásban szenvedőknek) felállni és járni: ehhez előre kell hajolniuk, felső testüket pedig különböző irányokba kell mozdítaniuk. A ReWalk felhasználóinak a biztonság kedvéért mankót is kell használniuk.

A ruhán kívül viselt 16 kilogrammos berendezést mozgásérzékelőkkel ellátott lábmerevítők és motoros ízületek alkotják, amelyek a felsőtest mozgásaira és egyensúly-változásaira reagálnak. Az eszközt hevederek rögzítik a páciens derekára és vállaira, hátizsákjában pedig a „fedélzeti számítógép" és a 3,5 órás üzemhez elegendő áramforrás kapott helyet.

Működése során – mint a Washington Post írja – fémes hangokat produkál, „akárcsak a ’80-as évek kultuszfilmjének hőse, a Robotzsaru". „A ReWalk ember/gép-berendezés" – szögezi le Oren Tamari, az Argo ügyvezetője. „A gép önmaga nem tud járni, ahogyan a felhasználó sem. Csak együtt képesek erre."

Állítása szerint a mintegy 100 ezer dollárba [20 millió forintba] kerülő berendezés használata elejét veheti bizonyos igen költséges komplikációknak, amelyek a járóképtelen embereknél gyakran kialakulhatnak: decubitus-szerű sérülések, húgy-ivarszervi, keringési és szív,- illetve keringési zavarok.

A Washington Post cikkírója úgy ítéli, az eszköz kedvező piaci fogadtatásra számíthat, jelenleg fellendülés érzékelhető az efféle berendezések forgalmában.

A Sunnivale-i (Kalifornia) Tibion Corp egy, a ReWalkhoz meglehetősen hasonló készüléket reklámoz – a „Bionic Leg-et" [azaz ’bionikus lábat’] – amely azonban az agyi katasztrófák áldozatait hivatott segíteni, az izlandi Ossur pedig meghajtott térdprotézist készít amputáltak mozgásának megkönnyítésére. A ReWalknak is meg kell meg majd küzdenie bizonyos konkurenciával, a múlt hónapban ugyanis hírül adták kaliforniai Berkeley Bionics termékének, az eLEGS [’e-lábaknak’] elkészültét, amelynek egy meghatározott kontingensét 2011 második felében hozzák forgalomba. Ez is exoskeleton, klinikai tesztjei a jövő év elején kezdődnek rehabilitációs klinikákon.

Teljesen robotizált, joystick-vezérlésű egységet alkotott meg az új-zélandi Rex Bionics – ahogyan más cégek is forgalmazzák a fizikai teljesítmény fokozásának elektronikus-mechanikai eszközeit.
A nyaktól lefelé mozgásképtelen Goffer maga nem veheti hasznát találmányának, mert a ReWalk felhasználóinak kezüket és vállukat is mozgatniuk kell, nem beszélve a mankók markolásáról. A cég azonban nem éri be a ReWalk által jelenleg kínált lehetőségeikkel: a következő változatot kvadriplégiásoknak fejlesztik, akik, ahogyan Goffer, sem lábukat, sem karjukat nem képesek mozgatni.

Az első felhasználók szerint a járógép haszna „több, mint fizikai" – a sérültek számára egyéni, fegyveres erők számára kollektív lelki-morális támaszt is jelenthet. [A ReWalkot már az Óvilágban, a Düsseldorfiban rendezett novemberi Medica kiállításon is bemutatták.]