• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Zombor: egészségesebb nemzetet szeretnének

Egészségpolitika Forrás: MTI

Vannak olyan kormányzati elképzelések, amelyek változtatnának a gyógyszer-nagykereskedelem jelenlegi monopolhelyzetén.

Mindenképpen javítani szeretne a kormányzat a lakosság egészségi állapotán, ezért átalakítják az alapellátást és több lesz a népegészségügyi szűrés és a szűrőhely - erről az egészségügyért felelős államtitkár beszélt az Országgyűlés népjóléti bizottságának szerdai ülésén.

Zombor Gábor meghallgatásán azt mondta, az alapellátás tervezett átalakításának több célja van. Egyrészt vonzóvá tenni az orvosok számára a háziorvoslást, továbbá hogy ne maradjanak betöltetlen praxisok, és ezen ellátási formát erősítve lehetőség szerint, akit lehet, itt lássanak el, tehermentesítve a járó- és kórházi ellátást.

Az államtitkár ezzel kapcsolatban elmondta, hogy növelik a háziorvosok finanszírozását, és több népegészségügyi szűrést fognak végezni. Megjegyezte, az elmúlt években 30 százalékkal nőtt a családorvosok finanszírozása, a jövő évi költségvetésben egy 10 milliárd forintos többlet szerepel erre a célra és az ígéretek szerint 2016-ban is ugyanennyi plusz forrás áll majd rendelkezésre.

Zombor Gábor utalt arra, hogy az átalakítás a háziorvosok vállalkozói státusán nem fog változtatni, továbbá a jövőben lehetőségük lesz arra is, hogy a más szakvizsgával is rendelkezők a választott szakterületükön is dolgozhassanak. Jelezte, külön törvény készül az alapellátás feltételrendszerének meghatározásához.

Mint mondta, valamelyest javultak a magyar lakosság népegészségügyi adatai, köszönhetően az eddig bevezetett intézkedéseknek. Példaként említette a közétkeztetés átalakítását, a transzzsírsav-mentes élelmiszerek korlátozását, a dohányzás ellen tett lépéseket.

A cél, hogy 2020-ra a magyar lakosság egészségben eltöltött éveinek száma elérje az európai uniós átlagot. Hangsúlyozta, a kormány célja egységesíteni a különböző népegészségügyi szűréseket(kardiovaszkuláris, stroke, cukorbetegség, onkológiai), és ehhez egységesíteni kell a források felhasználását.

Zombor Gábor megemlítette, hogy a szakmai szervezetekkel megkezdték a különböző népegészségügyi programok kidolgozását, és országosan száz egészségügyi intézményben lesznek olyan helyek, ahol ezeket a vizsgálatokat el lehet végezni, végeztetni. Ezzel párhuzamosan erősítik az egészségfejlesztési irodák működését, amelyek mintegy kapocsként szolgálnak majd a háziorvos és a kórházak között információáramlásban.

A szűrésekről elmondta még, hogy a vastagbél-szűrés esetében három megyében pilot program indult, amit majd országossá terjesztenének ki. Az onkológiai területéről beszámolva azt mondta, itt jelentős változás várható a rendszerben, hogy elindult az a folyamat, amelynek célja egy országosan egységes rendszer létrehozása.

A rezidensi rendszert érintve Zombor Gábor arról beszélt, hogy a kormány központilag akarja finanszírozni a szakorvosképzést, amely szisztémára szintén egy külön jogszabály készül majd, ez a tervek szerint még idén a kormány elé kerülhet. Mint mondta, ebben a jogszabályban rögzítik azt is, hogy egy szakorvosi minimálbért vezetnek be. Zombor Gábor említette azt is, hogy jövő év júliusától életpályamodell kívánnak bevezetni.

A gyógyszer-nagykereskedelem helyzetéről úgy fogalmazott, vannak olyan kormányzati elképzelések, amelyek a jelenlegi monopolhelyzeten változtatnának. Hozzátette: erről azonban még nincs döntés. Megerősítette, a jelenlegi közfinanszírozott ellátási csomagon nem kívánnak változtatni, és a jövőben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár magánellátást nem fog finanszírozni.

Legolvasottabb cikkeink