Ezt
Jakab Ferencné, az Egészségügyi, Szociális és Családügy Minisztérium közigazgatása államtitkára nyugtázta a Weborvos érdeklődésére. A tárca épületében ez év januárjában kialakított Strukturális Alapok Programiroda elnevezésű hivatallal kapcsolatban elmondta: e köztes, azaz közbülső, egyszersmind közreműködő szervezet a Nemzeti Fejlesztési Tervben szereplő prioritásokat fordítja át projektekbe. Ez bővebben azt jelent, hogyha a tematikus pályázatokból testet öltött projekteket Brüsszelben jóváhagyják, akkor a támogatási pénzek 2004 május elsejétől lehívhatók lesznek. E forrásokhoz a saját erő komoly tételt, így hát kiváltképp komoly előrelépés várható a támogatásból megvalósítható egészségügyi információs rendszer fejlesztésében, valamint az ágazat gép- és műszerellátottságának javításában.
A programiroda mindössze két régi munkatárssal jött létre, létszáma június végére megkétszereződik, ám év végére se haladja meg a nyolc főt. A köztes hivatal fogalmát illetően Jakab Ferencné hozzátette: a Nemzeti Fejlesztési Terven belül több tárcához sorolt szakterületet fogja össze e szervezet. Az államtitkár hangsúlyozta: a kormányprogram alapján kialakított Nemzeti Fejlesztési Terv rögzíti mindazon prioritásokat, amelyek nyomán közbeszerezési pályázaton, azaz szigorú szabályok mentén állhatnak majd össze az ily módon már konkrét megvalósításokat tartalmazó projektek.
A Strukturális Alapok Programiroda fő feladatairól ezúttal előzeteseként csupán tőmondatokban. Munkájához tartozik a pályázati felhívások és pályázati dokumentumok kidolgozása. A Humán Erőforrások Fejlesztése Operatív Program esetében pályázati felhívás jóváhagyása, pályázók részére irányelvek kidolgozása, pályázati felhívások közzététele valamint a pályázati felhívással összefüggő tájékoztatási és publicitási feladatok. A program dolga még a pályázatok fogadása és nyilvántartásba vétele, a pályázatok formai ellenőrzése, az előzetes helyszíni ellenőrzések végrehajtása. A hiányos vagy nem jogosult pályázatokat benyújtott pályázók értesítése. A kiválasztási feltételek kidolgozása. A projekt pályázatok értékelése, a támogatásokra vonatkozó javaslatok megtétele. Pályázók értesítése a támogatási döntésekről. A szerződéskötés elkészítése vagy a szerződés módosítása. Támogatott projektek adatainak közzététele. Időközi helyszíni ellenőrzések. Számlák fogadása és ellenőrzése. Teljesítmény igazolása. Átutalási megbízások benyújtása. EU források kifizetésére vonatkozó kérelmek benyújtása az irányító hatósághoz. Utólagos helyszíni ellenőrzések. Az intézkedésekre vonatkozó dokumentáció. A intézkedésekre vonatkozó rendszeres jelentéstétel (pályázatok, szerződések, kifizetések, stb.). Monitoring. Értékelés. Az intézkedések megvalósításával összefüggő adatoknak az elektronikus informatikai rendszerben történő megjelentetése.