Az uniós jogharmonizáció miatt év végéig a forgalomban lévő gyógyhatású készítményeket gyógyszerré kell átminősíteni, de a kilencszáz termék közül még csak egyet sikerült. A szakemberek most azon dolgoznak, hogy bevezessék a hagyományos természetes gyógyszer kategóriáját, mely az EU-ban még csak tervezőasztalon létezik.
Az elmúlt négy évben a Magyarországon forgalomban lévő gyógyhatású készítmények közül csupán egyet, a Béres cseppet minősítették át gyógyszerré, holott a törvény szerint az év végén lejár az erre adott határidő. Paál Tamás, az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgatója a Magyarország.hu-nak elmondta: az egészségügyi minisztériummal és a gyógynövényekkel foglalkozó szakemberekkel most azon dolgoznak, hogy az át nem minősített, körübelül kilencszáz termék mégse tűnjön el a piacról.
Az unió jelenleg nem ismeri a gyógyhatású készítmények fogalmát. Évek óta tart a vita egy új kategória, a tradicionális növényi gyógyszer bevezetéséről, mellyel lényegesen egyszerűbbé válna a termékek törzskönyvezése. A tradicionális azt jelenti, hogy legalább 30 éve használják a készítményt, ebből 10-15 éve Európában. A főigazgató úgy véli, az uniós javaslat az időkorlátot leszámítva az 1987-es gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményekről szóló magyar rendeletnek felel meg. Paál Tamás azt szorgalmazza, hogy a gyógyszertörvény módosításával hosszabbítsák meg az átminősítés idejét és hagyományos természetes gyógyszer néven mihamarabb vezessék be az uniós tervezetet.
A jelenlegi szabályok szerint az átminősítéshez a gyártóknak, illetve forgalmazóknak egy beadványt kell írniuk, melyet az OGYI értékel. A termékek nagy része azonban import, így a cégeknél inkább üzletemberek, mint orvosok vagy gyógyszerészek dolgoznak. Paál Tamás szerint a vállalkozások nagy része a szakemberek hiánya miatt nem képes elkészíteni az átminősítéshez szükséges dokumentumot. A cégek többsége pedig abban bízott, hogy megváltoztatják a törvényt, s jóval egyszerűbbé válik a készítmények engedélyezése.
Az unió erre vonatkozó tervezetét várhatóan még a csatlakozás előtt elfogadják, Magyarországon ősszel kerülhet a javaslat a parlament élé. Amennyiben az uniós szabályokban lényeges eltérés lesz, úgy a magyar törvényeket is hozzáigazítják.