Döntő volt, a vevő milyen stratégiai koncepció szerint akarja integrálni magába a Ratiopharm-ot.
Új tulajdonosa van a Ratiopharm Groupnak: hosszú alkufolyamatot követően az izraeli központú Teva Pharmaceutical Industries Ltd. megszerzi az ulmi székhelyű vállalatot a Merckle Group vagyonkezelő szervezetétől, a VEM GmbH-tól. A vállalat kialkudott ára 3,625 milliárd euró. A két cég képviselői Kölnben írták alá a vételi megállapodást. A megállapodáshoz vezető folyamatban fontos szerepet játszott, hogy a Ratiopharm 5500 alkalmazottja kiemelkedő tudás- és tapasztalatmennyiség birtokosa, gazdasági tevékenysége igen hatékony, termékei kiváló minőségűek és erős európai és kanadai piaci pozíciókkal rendelkezik.
Az ajánlattételi folyamat három maradék résztvevője egyaránt a német generikumpiac úttörőjének, különösen pedig nemzetközileg is értékes márkának ismeri el a Ratiopharmot. „A végső választás rendkívül nehéznek bizonyult, de számunkra igen kedvező" – közölte a World Pharma Newsszel Hans-Joachim Zems, a német cég illetékes vezetője. „Valamennyi pályázó– körülbelül ugyanolyan feltételek mellett – rendkívüli érdeklődést tanúsított a vétel iránt. Mi kezdettől fogva hangsúlyoztuk, hogy a vételár (természetesen) központi szerepet játszik, de ugyanilyen fontos az is, hogy az ajánlattevő milyen stratégiai koncepció szerint akarja integrálni magába a Ratiopharm-ot."
A német cég megvásárlásával tovább javítja pozícióit a Teva, a világ legnagyobb generikum-vállalata, amelynek körülbelül 40 ezer alkalmazottja van, és világszerte évi 16,2 milliárd eurós forgalmat bonyolít le. A vétel ráadásul az európai generikumüzlet első számú szereplőjévé lépteti elő. A két cég termékpalettája és piacai is kiválóan kiegészítik egymást. A Teva erős ázsiai és Egyesül Államok-beli jelenlétéhez szerencsésen társulnak a Ratiopharm erős európai és kanadai pozíciói. Az izraeliek úgy tervezik, hogy megtartják új szerzeményük valamennyi gyártó létesítményét, és a Ratiopharmot az új (gazdasági) entitás központjává, továbbá a jelentős össztermék-növekedés révén európai terjeszkedési/növekedési stratégiájának centrumává teszik. „Az alkalmazottak impozáns hozzáértésén kívül nemzetközi összevetésben is impozánsnak találjuk a gyártó egységek színvonalát és termelékenységét" – nyilatkozta Shlomo Yanai (képünkön), a Teva elnök-vezérigazgatója.
A Ratiopharm menedzsmentje ugyancsak rendkívül elégedett az új tulajdonos kiválasztásával. „A Ratiopharmhoz a Teva természetes módon illik – nemzetközi horizontú cég, amely a generikumokat tekintve a miénkkel azonos koncepcióval rendelkezik.
Meggyőződésünk, hogy együtt minden potenciális piacon hatalmas növekedési (terjeszkedési) potenciállal rendelkezünk. Az, hogy részévé lettünk a Teva-„családnak", lehetővé teszi menedzsmentünk és alkaalmazottaink számára, hogy tovább bővítsék üzleti tevékenységünket, és teljes mértékben megjelenítsék a Ratiopharmnál felhalmozott szellemi kapacitást" – nyilatkozta a World Pharma news-nak Oliver Windholz, a Ratiopharm Group vezérigazgatója.
A vétellel a német gazdaság egyik legnagyobb tőkekivonási folyamata ér véget. A tranzakció lebonyolításáért első sorban Hans-Joachim Ziems volt a felelős, rajta kívül pedig, Dr. Martin Stockhausen értékesítési megbízott, a Görg jogi iroda társtulajdonosa. Ziems szerint a folyamat kimenetele az összes érintettek legteljesebb megelégedését hozta: „Amikor egy évvel ezelőtt elkezdtük a műveletek előkészítését, érezhető volt bizonyos szkepszis a Ratiopharm eladásával kapcsolatban – a globális gazdasági krízis miatt.
Mostanra azonban sikerült a céget a Teva, mint jól menő vállalat stratégiai védernyője alá juttatnunk, miközben tekintetbe vettük az alkalmazottak, a VEM, illetve a Merckle Group hitelezőinek érdekeit."
Az ügylet létrejöttét a Teva március 18-án Jeruzsálemben már bejelentette, adminisztratív lépések azonban még hátra vannak. Ilyen például, hogy az Európai Kartellhatóság megadja a szükséges hozzájárulást – ez 2010 harmadik negyedévére várható.
A VEM jogi képviseletét a Freshfields Bruckhaus Deringer jogi iroda látta el, a tranzakció befektetési bankpartnerei a Commerzbank és az RBS voltak.
Ami a Ratiopharm 2009-es gazdasági teljesítményét illeti, a cég 2009-es beszámolója szerint a Ratiopharm Csoport által produkált EBITDA (adott negyedévvel záródó időszak halmozott üzemi eredménye + elszámolt értékcsökkenés) 307 millió euróval mind az előző évi eredményt, mind a tervekben szereplő értéket meghaladta. A társaság forgalma 1,6 milliárd euróval megmaradt az előző évi szinten.
A nagyon jó éves eredményhez első sorban a több mint ötven százalékkal megnövekedett nemzetközi forgalom járult hozzá. Az eredmények Németországban is a vártnál jobban alakultak – első sorban igen sikeres vényköteles gyógyszerek forgalomba hozatalának következtében. A cég vénynélküli készítmények piacán (itt a Ratiopharm különösen erős márkának számít és fontos szerepet játszik), ugyancsak jól helytállt. A kórházi szektor eredménye a múlt évben 20 százalékkal nőtt. A bevételek és a hatékonyság növelését célzó „ONE Ratiopharm" projekt keretében 2009-ben fontos intézkedéseket léptettek életbe. Ilyen volt például a globális beszerzés koncentrációja, amely óriási hatást gyakorolt a profitra.