A generikus verseny egyetlen hatékony ellenszere a fejlesztés.
Kifutóban van a Boehringer Ingelheim harmadik legnagyobb forgalmat hozó termékének, a Flomaxnak (hatóanyag: tamsulosin-hidroklorid) szabadalmi védettsége, s ez a közeli jövőben gondokat okozhat majd a családi vezetésű cégnek – amely azonban erősen reméli, hogy öt új fejlesztése segít majd enyhíteni a várható financiális megrázkódtatást.
A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás elleni gyógyszer patentje 2010-ben jár le, és a BI arra számít, hogy profitja emiatt a 2007-es szintnél is alacsonyabbra esik vissza.
„Nem sokat tehetünk ellene, maximum tőlünk telhetősen fejleszthetjük kínálatunkat" – nyilatkozta a Scripnek Dr. Alessandro Banchi elnök, aki egyben a BI gyógyszermarketingjét és - forgalmazását is irányítja. A gazdasági és személyzeti igazgató, Marbod Muff professzor szerint 2009 és 2011 közt körülbelül egymilliárdos jövedelem-kiesésre számítanak. [A Scrip itt pénznemet nem említ – a későbbiekből úgy tűnik, euróról lehet szó – a ford.] Az új termékek, úgymond, csak kis mértékben járulnak majd hozzá a működési bevételhez.
Az öt „potenciálisan megváltó" szer: a Pradaxa (dabigatran etexilate, orális véralvadásgátló, közvetlen thrombin-inhibitor), a fibraserin, amelyet a „női szexuális hipoaktivitás rendellenesség" ellen fejlesztenek, két közelebbről nem ismert rákgyógyászati készítmény, mindkettő a III. klinikai fázisban, illetve egy diabétesz-gyógyszer. „Jövőnk az új termékektől függ" – jelentette ki Dr. Banchi.
A BI nem szívesen bocsátkozott részletekbe saját pénzügyi kilátásait illetően, mondván: ez „nagyon nehéz volna", mert túlságosan ingatagok az átváltási árfolyamok, és nem tudható pontosan, vajon milyen hatást gyakorol majd valójában a Flomaxra a generikus verseny. Az ingelheimiek szerint mindenesetre 2008 első negyedévére még várható a működési bevétel szerény, 0,5 százalékos növekedése, az egész évre számítva pedig nagyjából változatlan, 19-21 százalék körüli növekedést remélnek. „A növekedés még mindig nagyobb a piaci átlagnál" – mutatott rá Dr. Andreas Barner, a vállalat kutatási és fejlesztési vezetője.
Vállalati források szerint a 2008 első negyedévi bevétel-növekedés, hasonlóan a tavalyi féléveshez, 9 százalék körül lesz, az egész évre pedig körülbelül 15 százalékot, azaz a piaci átlagnál valamelyest többet prognosztizálnak.
A Boehringer Ingelheim nettó forgalma 2007-ben 340 millió euróval csökkent, amiért a Mobic (meloxicam) szabadalmának lejártát teszik felelőssé. Ez, úgymond – együtt az eurónak az amerikai dollárhoz és a japán jenhez viszonyított magas árfolyamával (a két valuta hatása öt százalékponttal csökkentette a forgalom növekedését) mindössze az általános nettó jövedelem csekély, négy százalékos növekedést tett lehetővé; ez végülis 11 milliárd euró körüli értéket ért el. Ehhez képest 2006-ban a forgalom 11 százalékkal haladta meg az előző évit.
A működési profit kis mértékben, 19 százalékra (2,1 milliárd euróra) csökkent, a nettó profit pedig szerény öt százalékos növekedéssel 1,8 milliárd euró lett. (2006-ban a növekedési ráta még 14 százalék volt.)
A végeredményhez hozzájárult néhány fontos újdonság németországi, dániai, hollandiai és angliai forgalomba hozatala. Ilyen volt például a Respimat Soft Mist inhalátor a cég bestselleréhez, a Spiriva nevű (tiotropium-bromid) krónikus obstruktív légúti betegség elleni szeréhez, amelyet további országokban is forgalmazni kívánnak.
A sikerek közt könyvelhetik el, hogy márciusban uniós engedélyt kapott mélyvénás thromboembóliás események megelőzésére kifejlesztett készítményük, a Pradaxa, amely első sorban teljes térd- vagy csípőízület-műtéten átesett pácienseknél alkalmazható.
Remélik, hogy kamrafibrillációs páciensek stroke-prevenciójára, vénás thromboembólia akut kezelésére, másodlagos thromboembólia prevenciójára és akut koronáriás szindrómás betegek másodlagos kardiális eseményeinek megelőzésére is használható – ennek megalapozására-igazolására kísérletek folynak.
Az idei év fontos eseménye lehet egy, a Spirivával kapcsolatos vizsgálat eredményének nyilvánosságra hozatala, amelyet azért kezdtek, mert az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszerhatósága felvetette, hogy a légúti hatású készítmény hosszú távon esetleg fokozza a stroke kockázatát is.
Dr Barner úgy véli, a kérdésre egyszer már született megnyugtató válasz, de [ha az amerikaiak ezt akarják], „ismét feltesszük és ismét megválaszoljuk majd". A kutatási és fejlesztési vezető hangsúlyozta: bizonyos abban, hogy cége még a nyár folyamán dokumentálni tudja, hogy efféle veszély nem áll fenn.