• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Európai egyezmény: bűncselekmény a gyógyszerhamisítás

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

Medicrime: nemzetközi szinten egységes szabályokkal kriminalizálná a hamis gyógyszerek gyártását és értékesítését az Európa Tanács.

Már májusban aláírhatják a szervezet tagjai azt gyógyszer-visszaélésekkel foglalkozó egyezményt, amellyel egységesítené a gyógyszerhamisítás kriminalizálását az Európa Tanács – olvasható az Intellectual Property Watch honlapján.


Két olyan nemzetközi egyezmény is van készülőben, amely komoly előrelépést jelenthet a gyógyszerhamisítás elleni küzdelem vonatkozásában. A kalózkodás elleni javaslatai révén meglehetősen nagy sajtófigyelemben részesülő, többek között az Európai Unió és az Egyesült Államok képviselői által tárgyalt Hamisítás Elleni Kereskedelmi Egyezménnyel (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA) szemben az Európa Tanács által előkészített szerződés célzottan csak a gyógyszerhamisítással foglalkozik.

A 47 tagú európai szervezet által kidolgozott Medicrime Convention az első olyan tervezet, amely nemzetközi szinten egységes szabályokat fogalmaz meg a fogyasztók életét és biztonságát veszélyeztető hamis gyógyszerek gyártásának és forgalmazásának kriminalizálására. Az egyezmény tervezett szövegének tagállami aláírására már májusban sor kerülhet, míg a szervezet novembertől adna lehetőséget további csatlakozásra.


Kristian Bartholin, az Európa Tanács szakértője hangsúlyozta, a Medicrime nem írja felül az ACTA tervezett rendelkezéseit, éppen ellenkezőleg, a két dokumentum együttesen is alkalmazható. A szakértő szerint, míg az ACTA a gyógyszerpiac védelmét a gyógyszerellátási lánc szabályozásával kívánja biztosítani, addig a Medicrime nem tartalmaz piacszabályzó intézkedéseket, de bűncselekménnyé nyilvánítja a gyógyszerek és gyógyászati készítmények hamisítását.


Az Európa Tanács – amely nem az Európai Unió intézménye – közlése szerint az egyezményt aláíró kormányok vállalják, hogy a vonatkozó nemzeti szabályozásukban bűncselekménynek minősítik a hamis gyógyászati készítmények, aktív hatóanyagok, segédanyagok és más összetevők, gyógyászati nyersanyagok, alkatrészek és kiegészítők szándékos előállítását; hamisítványok forgalmazását vagy forgalmazására tett kísérletet, beleértve a kereskedést, szállítást, raktározást, export és import tevékenységet; továbbá a vonatkozó dokumentumok meghamisítását. A Medicrime javasolja a fenti bűncselekmények elkövetését pártoló, megkísérlő avagy azokban bűnrészes tevékenység büntethetőségét is. Szövege továbbá lefedi a gyógyászati eszközök és generikus készítmények hamisítását, az eredeti gyógyszerek és gyógyhatású készítmények illegális értékesítését, és a készítmények minőségellenőrzés nélkül történő forgalmazását is.


Mindezeken felül az egyezmény foglalkozik a vállalati felelősségvállalással, továbbá olyan kérdésekkel, mint a hamis termékek lefoglalása, megsemmisítése és a felelősök szankcionálása, és külön bekezdést szentel a gyógyszerhamisítás áldozatai védelmének. A dokumentum definíciója szerint azok a természetes személyek tekinthetők áldozatoknak, akiket hamis gyógyszer fogyasztásának hatására fizikai vagy lelki ártalom ért.


A Medicrime kidolgozása során a szakértők az egészségügyi kockázatokat tartották szem előtt, így az egyezmény nem a gyógyszerészeti iparág szellemitulajdon-védelmének biztosítására törekszik. Kristian Bartholin szerint az Európa Tanács részéről konszenzus mutatkozott abban a tekintetben, hogy nem kívánják a szellemi tulajdonjog védelmét tovább bővíteni, mivel véleményük szerint az, az egészségügyi kockázatokkal szemben megfelelő mértékben van lefedve.